Dopravci by mohli získat slevu na mýtném ve výši 350 milionů korun

Kamionoví dopravci by mohli získat celkovou slevu na elektronickém mýtném v celkové výši až 350 milionů korun. Plyne to z materiálu, který na zítřejším jednání vlády představí ministr dopravy Pavel Dobeš. Slevy na mýtném by kompenzovaly zdražování mýtného pro dopravce, kteří často zpoplatněné úseky využívají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předjíždění kamionů | Foto: Kateřina Křenová

Možnost dopravců uplatňovat slevy plyne z novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která platí od září. Slevy na mýtném si před dvěma lety vyjednali dopravci s tehdejším ministrem dopravy Vítem Bártou jako částečnou kompenzaci za až 50procentní zvýšení sazeb mýta.

„V roce 2011 se zvýšilo mýtné o 25 procent a vláda jako kompenzaci pro zvýšení konkurenceschopnosti českých dopravců uvolnila 300 milionů korun. V roce 2012 došlo opět ke zvýšení mýtného o 25 procent a mělo dojít ke kompenzacím, tentokrát formou slev. Bohužel zákon byl přijat pozdě, takže mýtné se zvedlo a slevy zatím nemáme,“ vysvětlil na Rádiu Česko Martin Felix, mluvčí Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopravci by mohli získat slevu na mýtném ve výši 350 milionů korun. Téma pro Martina Felixe, mluvčího Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia na Rádiu Česko.

Upozornil, že pro to, aby se celá částka 350 milionů korun rozdělila, musí být schváleno vládní nařízení. „Zatím je schválen zákon. A protože se nestihne spočítat slevy za celý rok, měla by tam být dvě slevová pásma, 10 a 13 procent. Otázka ale je, jestli vláda své nařízení schválí,“ přiblížil.

Systém slev musí být nediskriminační. Na slevu by tak měli mít nárok jak čeští, tak i zahraniční dopravci. A aby nebyli diskriminováni ani podle velkosti, jsou slevy počítány na jedno vozidlo.

„Podle toho, kolik dopravce zaplatí ročně na mýtném, si bude moci nárokovat slevu. Je to jakási kompenzace dopravcům, kteří 50procentním zvýšením byli postiženi nejvíce,“ upřesnil.

Slevy na mýtném platí v mnoha státech západní Evropy. Podle mluvčího si ale zahraniční firmy při průjezdu ČR pravděpodobně o ně nebudou žádat.

„ČESMAD Bohemia zařizuje jejich vratku a existuje spousta dopravců, kteří si ani o slevu nepožádají. Většina slev tak připadne českým dopravcům a věříme, že podpoří jejich konkurenceschopnost v zahraničí,“ řekl Martin Felix, mluvčí Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia.

Martina Mašková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme