Dovoz piva do Česka rekordně roste, hlavně z Polska

Dovoz piva do Česka rekordně roste. V období od ledna do konce října letošního roku se k nám dovezlo 762 tisíc hektolitrů piva, což je víc než dvojnásobek celkových loňských dovozů. Jde hlavně o privátní značky obchodních řetězců vyrobené v Polsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plnírna lahví - pivovar

Plnírna lahví - pivovar | Foto: Comstock Images

Výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý očekává, že za celý letošní rok přesáhne objem dovezeného piva 850 tisíc hektolitrů. Z toho dvě třetiny jsou piva dovezená z Polska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dovoz piva do Česka rekordně roste. Důvody vysvětlil ve Světě o desáté Jan Veselý z Českého svazu pivovarů a sladoven

„Je to jednoznačně způsobeno tím, že maloobchodní řetězce dovážejí pivo z Polska, která tady prodávají pod svými privátnímu značkami. V hypermarketech to nepoznáte, je tam napsáno Vyrobeno v EU,“ uvedl Veselý.

České pivovary od výroby pod privátními značkami řetězců podle Veselého upouštějí. „Požadavky řetězců jsou takové, že české pivovary už nejsou ochotny pivo za těchto cenových relací vyrábět, to znamená s takovou kvalitou. Pivo, které by se za tuto cenu mělo vyrobit, je nápoj, který se pivu podobá,ale pivo to není,“ podotkl.

Tuzemským pivovarům nyní klesá odbyt a pivovarníci očekávají nejvyšší snížení výroby od roku 1989. Již loni vyrobily pivovary v Česku meziročně o šest procent piva méně. Pro letošní rok dosavadní odhady hovoří minimálně o dvanáctiprocentním poklesu trhu.

Ze statistiky vyplývá, že na poklesu výroby se podílí více snížení domácí poptávky než dovoz piva. Potvrzuje to i Jan Veselý:

„Dovoz výrazně roste, ale na trhu dohromady znamená třeba tři procenta. Trh celkově nám za dva roky poklesl o 20 procent, čili tím to není. Je to proto, že jednak nás v roce 2009 zasáhla krize a lidí začali méně utrácet, a zejména od 1. ledna letošního roku dramatické zvýšení spotřební daně o třetinu znamenalo zdražení každé půllitrové lahve o korunu, a to se na velikém propadu podepsalo.“

Martin Hromádka, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme