Česko přestane ruskou ropu odebírat koncem příštího roku, čeká se na posílení ropovodu TAL

Pro české rafinérie znamená přechod na jinou než ruskou ropu investice do technických úprav zařízení (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Česko sice už nedováží ruský zemní plyn, na čerpacích stanicích ale dál řidiči narazí na pohonné hmoty původem z Ruska. Umožňují to výjimky Evropské unie, které si Česká republika vyjednala. Jsou však dočasné, s dovozem ruské ropy bychom mohli skončit na sklonku roku 2024, jak Českému rozhlasu potvrdilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina unijních zemí už s ruskou ropou neobchoduje, mimo jiné aby Moskvě nepomáhaly financovat válečné aktivity na Ukrajině. Do Česka nicméně surovina stále proudí ropovodem Družba.

Česka by se Putinův zákaz vývozu ropy týkat neměl. Rusko je ale nevyzpytatelné, varuje expert

Číst článek

Abychom se mohli odstřihnout od ruské ropy, je potřeba posílit kapacitu ropovodu TAL z Jaderského moře, na které se aktuálně pracuje a která má být hotová právě na konci roku 2024.

Instalují se především výkonnější čerpadla, která zjednodušeně zvýší průtok potrubími. Pro české rafinérie znamená přechod na jinou než ruskou ropu investice do technických úprav zařízení, každá ropa má totiž jiné vlastnosti, hlavně hustotu.

Rozdílná je situace s dovozem ruského zemního plynu, toho Česko letos neodebralo ani kubík, jeho dodávky se podařilo plně nahradit z jiných zdrojů.

nel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme