Kritizovanou novelu daňového řádu poslanci neschválili. Chyběly tři hlasy

Lhůta pro vracení nadměrných odpočtů na DPH se nakonec neprodlouží z nynějších 30 na 45 dní. Příslušnou novelu daňového řádu, která tuto změnu i další změny přináší, ve středu Poslanecká sněmovna neschválila. Chyběly pro to aspoň tři hlasy. Senát ji poslancům vrátil s pozměňovacím návrhem. Sněmovna ho neschválila, pro setrvání na původní verzi potřebovala vládní koalice spolu s KSČM alespoň 101 hlasů. Pro novelu hlasovalo jen 98 poslanců.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V okamžiku hlasování bylo omluveno šest vládních poslanců. Další nebyli podle hlasovací sjetiny přihlášeni.

Prodloužení lhůty pro vracení odpočtů na DPH patřilo mezi nejkritizovanější součásti předlohy. Ministryně financí Alena Schillerová za ANO naopak argumentovala tím, že to umožní lépe zacílit kontrolní činnost.

Podívejte se, jak poslanci hlasovali

Číst článek

Novela měla také vytvořit předpoklady pro vznik online finančního úřadu, portálu MOJE Daně, tedy Moderní a Jednoduché daně. Poplatníkům měl umožnit spravování daňových záležitostí s finančním úřadem online z domova nebo kanceláře. Ministryně financí již dříve označila tento projekt za vlajkovou loď ministerstva.

Poplatníkům, kteří podají daňové přiznání elektronicky, měla novela prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o jeden měsíc. Předloha také snižuje veškeré sankce o šest procentních bodů. Nyní vycházejí na 16 procent, nově by měly být deset procent. Současně se zvyšuje částka, od níž vzniká sankční úrok, na 1000 korun.

Pobočky finančních úřadů zejí prázdnotou. Daňové přiznání musí lidé podat až do prvního července

Číst článek

Senát vrátil poslancům novelu s desítkou pozměňovacích návrhů. Chtěl zachovat dosavadní 30denní lhůtu pro vracení odpočtů, ale i další změny.

Novela mohla také v konečném důsledku vylepšit letošní hospodaření podle původních výpočtů až o 16 miliard korun. Stát by odpočty na DPH vracel místo v prosinci až v lednu. Ministryně Schillerová ale již dříve uvedla, že šlo o vedlejší důsledek.

Vláda už předložila do sněmovny svůj návrh, který prodloužení lhůty pro odpočty odkládal až na příští rok. Sněmovna se návrhem má zabývat ve středu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme