Drobné nejsou potřeba, čínští žebráci berou i platby mobilem

Žebráci ve východní Číně už se nespokojí s výmluvou kolemjdoucích, že nemají žádné drobné. Někteří z nich totiž jdou s dobou a přijímají i dary převodem z mobilního telefonu, informoval zpravodajský server The Times.

Čína Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

QR kód | Zdroj: Reuters

Fotografie žebráka s vytištěným QR kódem, což je druh čárového kódu, pověšeným kolem krku ve městě Ťi-nan v provincii Šan-tung, vzbudila značnou pozornost poté, co se objevila na sociálních sítích.

Muž na snímku je podle dostupných informací jedním z několika žebráků, kteří ve městě přijímají bezhotovostní platby. Žebrák prý tvrdí, že trpí duševní chorobou a QR kód mu dali jeho příbuzní.

V čínské společnosti, která čím dál tím víc přechází na bezhotovostní platby, tento kód umožňuje kolemjdoucím poskytnout žebrákovi dar jednoduše tím, že si ho naskenují chytrým telefonem.

Čínský státní deník Beijing News to nicméně komentoval slovy: „Žebrák vybavený chytrým telefonem a schopný spravovat svůj vlastní účet pravděpodobně není tak docela v nouzi."

Jan Řápek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme