Drobní podnikatelé možná budou mít snadnější život

Poslanecká sněmovna odsouhlasila dvě předlohy, které by měly usnadnit život drobným podnikatelům. Novela silničního zákona předpokládá, že řidiči automobilů pick-up, dodávek a tranzitů už nebudou muset absolvovat pravidelná školení a zkoušky jako řidiči kamionů a dalších těžkých vozidel. Praxi živnostníkům zase ulehčí novela živnostenského zákona. Obě normy ale ještě bude projednávat Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dodávka | Foto: Ford

Úprava stávajícího silničního zákona má odstranit legislativní chybu, která komplikuje život malým a středním podnikatelům tím, že byli postaveni na úroveň profesionálních řidičů kamiónů a dalších těžkých vozidel. Povinnost absolvovat pravidelná školení a přezkoušení by se na ně v budoucnu už neměla vztahovat.

Novela zároveň zvyšuje limit pro stáří ojetých automobilů dovážených do republiky z nynějších pěti let na osm. Tento záměr ale odmítá ministr dopravy Jaromír Schling, který by zvýšení limitu pro stáří dovážených ojetin považoval za velkou chybu.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Schling proti dovozu starých aut

"To umožňuje dovážet vozidla, která nesplňují bezpečnostní parametry, která nemají označeny plasty značkami pro způsob likvidace, takže to zakládá budoucí velké nároky na státní rozpočet, z kterého budou muset být hrazeny náklady na drahou likvidaci těch vraků. Je to velká chyba, já doufám, že Senát pochopí, že tady se stala chyba a že to napraví".

Sněmovna také ulehčila praxi živnostníkům. Přijala novelu živnostenského zákona, která jim má ulehčit administrativní povinnosti spojené se získáváním živnostenských oprávnění. Novela ruší povinnost podnikatelů vyměnit si živnostenské listy pro volné živnosti podle vládou vydaného katalogu živností.

Pokud normu schválí i Senát a podepíše ji prezident republiky, bude za volnou živnost považovaná každá, která není v zákoně vymezena jako vázaná nebo koncesovaná. Platit budou původní živnostenské listy a podnikatelé nebudou muset měnit zápisy v obchodním rejstříku, ani své společenské smlouvy a stanovy.

U některých živností bude zmírněn také požadavek na nutnou praxi. Podle unionisty Pavla Němce novela počítá s tím, že se k nedostatku praxe nebude přihlížet u podnikatelů, kteří už tuto činnost vykonávali. Pokud podnikatel provozoval tuto praxi tři roky, zákon stanoví, že nyní je třeba mít na samostatné provozování této živnosti pětiletou praxi. "Podnikatel by se musel nechat někde zaměstnat jako zaměstnanec a najímat jiného odpovědného zástupce. My říkáme, že kdo tu živnost již provozoval, tak k nedostatku jeho praxe se nepřihlédne," upřesnil Němec.

Milada Richterová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme