Druhá největší německá letecká společnost Air Berlin je v insolvenci. Na provoz jí půjčí německá vláda

Německé nízkonákladové aerolinky AirBerlin jsou v insolvenci, v provozu by ale podle německých médií měly zatím pokračovat. V platnosti zůstávají i všechny zakoupené letenky. Společnost, která létá i do Prahy, dostane od německé vlády překlenovací úvěr 150 milionů eur, tedy v přepočtu skoro 4 miliardy korun.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecká společnost Air Berlin v insolvenci | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Německá vláda poskytnutí úvěru zdůvodnila mimo jiné tím, že je období letních prázdnin, kdy jsou na dovolené desetitisíce lidí, kteří musejí mít možnost vrátit se s Air Berlin zpět. Dalším důvodem bylo poskytnutí času pro jednání s konkurencí o svém možném převzetí. Díky úvěru mohou aerolinky podle německého ministra dopravy Alexandera Dobrindta (CSU) zůstat v provozu alespoň do konce listopadu a cestující se rušení letů zatím bát nemusí.

Společnost Air Berlin měla finanční potíže dlouhodobě. O zahájení insolvenčního řízení u berlínského soudu požádala, když její hlavní akcionář Etihad Airways oznámil, že už ji jako ztrátovému podniku nedá k dispozici žádnou další finanční podporu.

Nebe plné letadel. V červenci jich dispečeři nad Českem odbavili přes 90 tisíc

Číst článek

O své budoucnosti chce firma jednat mimo jiné s jedničkou německého trhu, společností Lufthansa. Ta si od Air Berlin pronajímá řadu letadel i s posádkou a už v minulosti uvedla, že by o zadluženého leteckého dopravce měla zájem - pokud bude oddlužen. Nyní se zdá, že by Lufthansa část podnikatelských aktivit Air Berlin mohla převzít. Podle Dobrindta by to z hlediska hospodářské soutěže nebyl problém. S Air Berlin jedná podle agentury Reuters i společnost easyJet.

Air Berlin, která loni vykázala ztrátu 782 milionů eur (20,4 miliardy Kč), ještě v červnu zákazníky ujišťovala, že své finanční a provozní problémy vyřešila.

Firma byla založena v roce 1978 a podle svého webu je druhou největší leteckou společností v Německu. Nabízí lety do 147 destinací a v roce 2015 přepravila přes 30 milionů cestujících. Za loňský rok uvádí 28,9 milionu přepravených cestujících.

vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme