Druhá výzva na výměnu starých kotlů bude vypsána do března. Rozdělení peněž mezi kraje čekají změny

Ministerstvo životního prostředí by mělo do konce března příštího roku vypsat druhou výzvu na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Pro celou republiku v ní stejně jako v první vlně budou tři miliardy korun. Rozdělení dotovaných kotlů bude zřejmě podobné jako v první vlně, i když zřejmě nastane určitá změna parametrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přikládání, kotel na tuhá paliva | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Na tiskové konferenci v Ostravě to ve čtvrtek řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Výzva bude určena krajům, ty pak dotace rozdělí lidem. V první vlně šlo o kotle na pevná paliva včetně uhlí a biomasy, na plyn, tepelná čerpadla a další mikroenergetická opatření, například zateplení střechy nebo půdních prostor.

Ministr řekl, že je možné, že na základě seriózních dat a nového vyhodnocení kvality životního bude objem dotací rozdělen do regionů jinak než při první vlně.

Velmi pravděpodobně podle něj nastanou změny parametrizace dotovaných kotlů, i když se ministerstvo bude snažit, aby struktura zůstala podobná jako v první vlně, protože je po ní poptávka. I v první vlně měly regiony možnost některé kotle nepodporovat.

„Ale je možné, že u některých kotlů, respektive paliv, bude například ta dotace menší. Předpokládám, že bude Evropská komise ještě tlačit na větší podporu obnovitelných zdrojů. Ale to, jak to konkrétně bude vypadat, to se rodí teď při vyhodnocení prvního kola a diskusi s Evropskou komisí o nastavení druhého kola," řekl Brabec.

Důležité podle něj je, jak rychle se kotle podaří vyměnit. Ministerstvo původně program, který bude mít tři vlny po třech miliardách dotací z Evropské unie, chtělo ukončit do roku 2020. „Byli bychom rádi, kdybychom ty poslední tři miliardy korun zkompletovali do roku 2018, takže bychom o dva roky zkrátili původní projekt," řekl Brabec.

Nejvyšší částka, kterou je možné jako dotaci získat, je 127 tisíc korun. Dotace činí až 85 procent ceny kotle. V první vlně přišlo podle ministra až 30 tisíc žádostí. „Prvotní cíl, který bychom stále rádi drželi, je až 100 tisíc kotlů. Možná, že to třeba bude 90 tisíc, ale uvidíme. Důležité je, aby to bylo co nejrychleji," řekl ministr.

Přispějí i města a obce

V Moravskoslezském kraji přispívala žadatelům navíc ještě řada obcí a měst. Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) připomněl, že také Ostrava program podpořila desetiprocentní dotací ze svého rozpočtu. V kraji se s projektem obměny neekologických kotlů začalo.

Do společného programu Moravskoslezského kraje a ministerstva životního prostředí bylo investováno 280 milionů korun, za něž bylo v regionu obměněno více než 3000 kotlů.

„Domníváme se, že v dosavadních vlnách podpory výměny kotlů většina z těch, kteří na to měli peníze a jsou ti osvícenější, si už ten kotel vyměnila. Zbývá nám ještě samozřejmě spousta majitelů, kteří mohou být dneska limitování i svou sociální situací," řekl Macura.

Pro tyto lidi je podle něj nevýhodné, že nejdříve musejí kotel zaplatit, a teprve pak dostanou proplacenou dotaci. „Chtěli bychom nalézt režim umožňující jakési předfinancování pořízení toho kotle," řekl Macura.

„Stávající objem v první výzvě pro Moravskoslezský kraj byl 470 milionů korun a troufnu si říct, do té další výzvy že určitě nebude nižší," řekl ministr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme