Druhé pololetí pocítí peněženky spotřebitelů

Druhé pololetí letošního roku přineslo několik změn, které pocítí naše peněženky. Podraží plyn, cigarety, v Praze pak městská hromadná doprava. I za některé léky si budeme muset ode dneška připlatit. Začíná totiž platit léková vyhláška, která mění úhrady pojišťoven. Někteří distributoři však ceny léků zatím neupravili a tak mají lékárny vesměs na skladě jen přípravky, na které úhrada od pojišťovny nestačí - jedná se zejména o léky na ischemickou chorobu srdeční, špatnou srážlivost krve, gynekologické záněty či vysokou hladinu tuku v krvi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící plyn | Foto: MORA Moravia, a. s.

Od 1. července je pro většinu odběratelů dražší zemní plyn. Jak informoval Energetický regulační úřad, důvodem je růst předací ceny dodávek plynu od RWE Transgas regionálním distribučním společnostem. Domácnosti tak zaplatí oproti dubnu o 4,1 až 4,5 procenta více. Průměrné zvýšení cen, které činí 4,3 procenta, se dotkne lidí z Prahy a středních, jižních a východních Čech a severní Moravy.

Jak konkrétně se zdražení v těchto oblastech projeví, prozradila mluvčí Středočeské plynárenské Sylvie Šindelková: "U domácností, které používají plyn jenom na vaření, se jedná o nárůst ročních nákladů asi o 28 korun. Pokud domácnost používá plyn na vaření a ohřev vody, tak si připlatí asi 240 korun ročně. U rodinného domku vytápěného plynem ten nárůst bude kolem dvanácti set korun za rok."

Nejmenší zdražení - 4,1 procenta - se dotklo Západočechů, naopak nejvyšší - 4,5 procenta - zasáhlo obyvatele jižní Moravy. O cenách rozhoduje Energetický regulační úřad. Šindelková dále upřesnila, kdy přijde další změna, ať už směrem nahoru nebo dolů. "Další úpravy cen očekáváme od 1. října tohoto roku, ale jestli se bude jednat o navýšení nebo snížení, to bych v tuto chvíli nechtěla spekulovat."

Zároveň však doporučila, jak předejít vysokým platbám za plyn. "Při stavbě rodinného domku bychom se měli věnovat kvalitní teplené izolaci. Co se týče vaření, lze používat ekonomičtější hrnce - tlakové hrnce nebo hrnce s tlustým dnem. Pokud odjíždíme v zimě na dovolenou, měli bychom snížit teplotu vytápění v rodinném domě nebo bytě. A takových případů se dá samozřejmě najít i více," dodala Šindelková.

Cigarety budou stát také více

Nadšení nejsou ani kuřáci, protože těm kvůli zvýšení spotřební daně zdražují cigarety. Krabička zhruba o šest korun. Zvýšení ceny ale nemusí přijít okamžitě, říká mluvčí ministerstva financí. Marek Zeman. "Nastavení nových cen bude postupné, protože prodejci mohou doprodat inventarizované zásoby," vysvětlil.

Podle odhadů by se cena cigaret měla plně zvýšit až v září. Ani pak ale nebude konečná. Spotřební daně totiž porostou dál. "Další kroky budou k 1. lednu příštího roku a k počátku roku 2007. V tomto případě se ještě upřesní o kolik to bude. Celkový odhad zdražení po realizaci všech kroků se odhaduje kolem dvaceti korun na krabičku," dodal Zeman

Kromě cigaret a plynu se ode dneška citelně zvedá také cena jízdného v hlavním městě. Cestující teď za přestupní jízdenku v Praze zaplatí místo původních 12ti korun dvacetikorunu.

Štěpánka Čechová, Naďa Bělovská, Marián Vojtek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme