Druhý blok Temelína má zelenou

Spuštění druhého bloku v temelínské jaderné elektrárně už nestojí nic v cestě. Státní úřad pro jadernou bezpečnost totiž ve středu v podvečer povolil jaderné elektrárně spustit řízenou štěpnou reakci v druhém bloku. Podle mluvčího Temelína Milana Nebesáře se se spouštěním druhého bloku začne hned poté, co elektrárna povolení dostane. Mluvčí úřadu Pavel Pittermann prohlásil, že Temelín splnil stanovené podmínky a v elektrárně začnou zkoušky tzv. fyzikálního spouštění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Jaké konkrétní podmínky musel Temelín splnit? "Nejdůležitější je samozřejmě realizace obrovského souboru zkoušek, který trval několik měsíců, prakticky pod začátku tohoto roku, a pochopitelně deatilně rozpracovaná dokumentace konfrontující úroveň bezpečnostních analýz té elektrárny s reálnými výsledky dosaženými na měření, a tam jsme skutečně žádné nesoulady neshledali."

Podle předsedkyně úřadu Dany Drábové má druhý blok jednu velkou výhodu. Zkušenosti s problémy na prvním bloku, které energetické spouštění prodloužily na 19 měsíců, by měly pracovníkům elektrárny pomoci lépe řešit další případné potíže. Energetické spouštění by proto nemělo trvat tak dlouho.

V prvním bloku štěpná reakce odstartovala už v říjnu 2000, ale energetické spouštění, které se potýkalo s řadou nepředpokládaných technických odstávek, trvalo téměř 19 měsíců.

Občanské sdružení Jihočeské matky hodnotí vydání povolení k zahájení štěpné reakce druhého temelínského bloku jako nezodpovědný krok. Podle předsedkyně sdružení Dany Kuchtové tím nejsou kromě jiného naplněny dohody premiérů Česka a Rakouska z Melku.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme