Důchody v příštím roce vzrostou méně, než se čekalo

V roce 2012 vzrostou důchody méně, než se původně předpokládalo. Základní výměra 2270 korun se zvýší o 40 korun místo plánovaných 50 a procentní výměra o 1,6 procenta místo 2,5 procenta. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, penzisti | Foto: Filip Jandourek

Zvýšení důchodů je dáno ze zákona a podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka ho nelze jakkoli měnit.

"Dnes už valorizace důchodů je stanovena zákonem. To znamená není v pravomoci ani vlády, ani ministra jakkoli měnit valorizaci. Ta je prostě stanovena výpočtovým vzorcem a zákonem," řekl ministr ve večerních Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výši důchodů mluvil ve večerních Ozvěnách dne ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Běžné lednové zvýšení penzí zohledňuje součet růstu cen a třetiny mezd za uplynulé období.

"Udržuje se reálná hodnota důchodu plus se přidává určitá bonifikace tak, jak rostou mzdy. To, že byly určité spekulace o tom, že snad dříve bylo předpokládáno vyšší zvýšení důchodů, vyšší valorizace, to bylo dáno tím, že ta čísla se postupně upřesňují, postupně se vyvíjejí, a my musíme podle zákona vycházet z čísel statistického úřadu, která jsou daná naprosto jednoznačně a my s nimi nemůžeme jakkoli manipulovat," dodal Drábek.

Na základě malé důchodové reformy se bude zvyšovat ze zákona základní výměra i procentní výměra důchodu.

Od ledna 2012 se o 1,6 místo 2,5 procenta také zvyšují příplatky k důchodu, například za křivdy způsobené komunistickým režimem nebo za účast v boji za vznik a osvobození Československa.

Rada seniorů se proti novým údajům ohradila. Podle ní by důchodci měli dostat na procentní výměře o několik desetin víc.

Tereza Bartůňková, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme