Dukovany obnovily výrobu na druhém bloku, do provozu se vrací i první

Jaderná elektrárna Dukovany obnovila výrobu energie na druhém bloku. Do provozu se vrací i první blok, který by měl začít energii vyrábět v neděli. Odstávky na obou blocích kvůli opakované kontrole svarů trvaly delší dobu, než elektrárna očekávala. Blok jedna byl mimo provoz od srpna, blok dvě od září. Momentálně tak v Dukovanech vyrábí elektřinu dva bloky, čtvrtý je mimo provoz od 6. února. Kvůli kontrole a výměně paliva tam začala odstávka, která potrvá asi dva měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany přečká zemětřesení i povodně | Foto: Michal Malý

Skupina ČEZ přišla kvůli odstavení dvou bloků v Dukovanech v minulém roce o 2,5 miliardy korun.

Kvůli opakování kontrol svarů vyvolaných jejich nekvalitními rentgenovými snímky v dokumentaci loni stály přes tři měsíce tři bloky Dukovan ze čtyř. Podle údajů firmy byla kvůli tomu podána dvě trestní oznámení, jedno podal ČEZ, druhé Státní útvar pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Dukovanský blok číslo jedna byl odstaven 28. srpna. Z původně plánovaných 58 dnů se odstávka na konec protáhla na 167 dnů. Energetici v bloku obnovili řízenou štěpnou reakci v noci ze středy na čtvrtek. Odstávka druhého bloku trvala 148 dnů.

U prvního dukovanského bloku firma ČEZ potřebuje do konce března získat povolení pro jeho další provoz. Současné desetileté povolení mělo končit loni 31. prosince, ale SÚJB ho na žádost energetické firmy prodloužil o tři měsíce.

První blok je bezpečnější

Při odstávce pracovníci v reaktoru prvního bloku vyměnili za čerstvou pětinu jaderného paliva. Dokončeny byly investiční akce zaměřené na zvýšení bezpečnosti tohoto zařízení, které vyplynuly ze zátěžových testů. Kupříkladu se zvýšila odolnost objektu proti zemětřesení.

„V průběhu odstávky byla provedena ojedinělá těsnostní a tlaková zkouška hermetických prostor, která prokázala velmi dobrý stav bloku,“ doplnil mluvčí Dukovan Jiří Bezděk.

Tato zkouška se dělá jednou za deset let. Odborníci prováděli několik na sobě nezávislých měření čtyři dny. Zkoušky se účastnilo přes sto pracovníků elektrárny pod dohledem 13 inspektorů SÚJB.

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Michal Jindra

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme