Důvěra v českou ekonomiku po lednovém propadu i v únoru poklesla

Pokles důvěry v českou ekonomiku, který v únoru zaznamenal Český statistický úřad, způsobil narůstající pesimismus podnikatelů i domácností. Ty v meziměsíčním srovnání ekonomice věří o 1,7 bodu méně. Index sledující postoj podnikatelů se pak v únoru snížil o 1,5 bodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

Pavel Hnát z ČSÚ na Rádiu Česko uvedl, že události na severu Afriky a na Blízkém východě tuto důvěru ovlivňují jen obecně. „Pro podniky jsou důležité zprávy ohledně reálné poptávky, která ale může vycházet i ze zahraničních trhů. Bezprostřední vliv bych ale nehodnotil jako vysoký. Spíše, pokud by situace měla eskalovat, tak by na ni reagovali i čeští spotřebitelé nárůstem obav,“ uvedl.

V souvislosti s poklesem důvěry podnikatelů v českou ekonomiku, připomněl, že klesl indikátor průmyslu. „Ale tam musím upozornit, že v předchozích dvou měsících výrazně rostl. Jde tedy o určitou korekci způsobenou spíše tím, že podnikatelé v průmyslu už neočekávají další zlepšování poptávky,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvěra v českou ekonomiku po lednovém propadu i v únoru poklesla. Více člen výzkumného týmu ČSÚ Pavel Hnát.

Upozornil zároveň, že v oblasti služeb a obchodu důvěra podnikatelů poměrně solidně roste. „A už se dávno odrazila od konjunkturního dna, které tedy bylo kvůli krizi,“ uvedl. Trochu jiná je podle něj situace ve stavebnictví, kde, jak řekl, je konjunkturní dno stále ještě realitou.

„A stavebníci se jen velmi pomalu odráží od toho pomyslného dna. Ale čísla jsou mnohem vyšší než byla loni nebo předloni. To znamená, že ten optimismus tam je,“ dodal.

Optimismus z hlediska zvyšování zaměstnanosti

Jak Hnát dále zdůraznil, průmysl rozhodně zůstává tahounem oživení ekonomiky v České republice, podobně jako v celé Evropě.

„Dokonce co se týče salda otázky očekávané zaměstnanosti, tam jsme zaznamenali růst. To znamená, že průmyslové podniky jsou nadále optimistické i z hlediska zvyšování zaměstnanosti,“ řekl.

Roman Chlupatý, Katarína Brezovská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme