Důvěra v Českou ekonomiku roste

Důvěra v Českou ekonomiku roste a to i přes stále zuřící evropskou dluhovou krizi. Potvrzují to závěry šetření Českého statistického úřadu. Podle nich sice podnikatelská důvěra v červnu nepatrně poklesla, a to ve všem odvětvích s výjimkou průmyslu. Optimismus spotřebitelů ve sledovaném období se ale viditelně zvýšil. Celkový index důvěry tak oproti červnu loňského roku posílil o bezmála 15 bodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

„Je to díky očekávané dobré ekonomické situaci. Průmyslu rostou zakázky, především ze zahraničí. Roste také hodnocení ekonomické situace země z hlediska spotřebitelů,“ říká Marie Hörmannová, vedoucí konjukturálních průzkumů Českého statistického úřadu a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhledech české ekonomiky mluvili na Rádiu Česko Marie Hörmannová, vedoucí konjukturálních průzkumů Českého statistického úřadu a analytik ČSOB Petr Dufek.

„V návaznosti na evropskou dluhovou krizi, která podle všeho může pokračovat i v dalších zemích jižní Evropy, se v české podnikatelské sféře mírně zhoršila důvěra ve stavebnictví, obchod a služby kvůli nízké poptávce.“

„Jsem sice rád, že důvěra v ekonomiku roste, nicméně nejsem tak optimistický z hlediska investic ani z hlediska utrácení domácností. Firmy přeci jen ještě nevyužívají kapacity, které mají k dispozici. I když jim zakázky rostou, stále jsou pod úrovní silných let 2007 a 2008. Tudíž je nic nenutí k tomu, aby investovaly,“ reaguje na výsledky šetření analytik ČSOB Petr Dufek.

„Pokud jde o spotřebitele, ti určitě méně vnímají hrozbu z trhu práce, kde je nyní vidět zlepšování. Vůbec to ale neznamená, že jsou ochotnější více utrácet,“ konstatujer Dufek a dodává:

„Za celý letošní rok předpokládáme růst ekonomiky o 1.5 procenta, což samozřejmě není mnoho, ale vzhledem k tomu, že máme za sebou recesi a propad o více než čtyři procenta, tak to bude určitě dobrý výsledek.“

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme