Důvěru v českou ekonomiku sráží negativní zprávy z eurozóny

Celková důvěra v domácí ekonomiku se po přechodném říjnovém růstu opět zhoršila. Oproti předchozímu měsíci klesla v listopadu o 4,3 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ekonomiku doléhají negativní zprávy z eurozóny (ilustrační foto)

Na ekonomiku doléhají negativní zprávy z eurozóny (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně snížila o 3,4 bodu, u spotřebitelů klesla dokonce o 7,7 bodu. Podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky na české firmy i spotřebitele začínají doléhat negativní zprávy z eurozóny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Údaje o důvěře v českou ekonomiku okomentoval pro Rádio Česko analytik Raiffeisenbank Michal Brožka

„Další indikátory, především ze zemí eurozóny, nám ukazují, že trend bude pravděpodobně zhoršující i pro tyto indikátory důvěry, a proto počítáme v naší prognóze s recesí na příští rok,“ uvedl Brožka.

Ve srovnání s listopadem 2010 je souhrnný indikátor důvěry nižší dokonce o 17,2 bodu. V praxi to podle analytika znamená menší spotřebitelskou poptávku pro další měsíce.

„Tento rok ještě zpočátku indikátory důvěry ukazovaly na slušná tempa růstu a viděli jsme zde šanci na to, že se spotřebitelská poptávka přesune v tomto roce do plusu a bude podporovat hrubý domácí produkt. Nicméně vývoj ve druhé polovině roku byl velmi negativní,“ řekl Brožka.

Situace je obdobná i v dalších evropských zemích. Z toho také analytici usuzují, že zhoršující se důvěra bude mít dopad na HDP celé eurozóny a spolu s tím bude v dalších měsících klesat i důvěra českých podnikatelů a spotřebitelů.

Obrat k lepšímu očekává Brožka až ve druhé polovině příštího roku. „Nicméně i v toto očekávání se v tuto chvíli jeví možná jako pesimistické a je stále podmíněno tím, jak se bude řešit, či případně neřešit dluhová krize eurozóny,“ podotkl.

Indikátor důvěry v domácí ekonomiku

Barbora Kreuzerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme