Evropská komise navrhne zákaz dvojí kvality potravin. Za porušení směrnice zavede vysoké pokuty

Dvojí kvalita potravin a dalších výrobků má být v Evropské unii zakázaná. Podle zjištění Radiožurnálu to ve středu navrhne Evropská komise. Na nižší kvalitu potravin ve srovnání se Západem si dlouhodobě stěžuje Česko a další nové členské země. Nadnárodní výrobci odlišné složení většinou zdůvodňují různými požadavky spotřebitelů v jednotlivých zemích.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Prodej výrobků v různých státech pod stejnou značnou, ale s výrazně rozdílným složením, označí komise v návrhu za zavádějící obchodní praktiku. Tu evropské právo zakazuje. Národní orgány jako Česká obchodní inspekce tak dostanou možnost zahájit řízení s výrobci nebo dovozci takových produktů.

Jourová chce, aby se dvojí kvalita potravin stala nekalou praktikou. V dubnu to navrhne Evropské komisi

Číst článek

V současnosti jim to podle nich unijní právo neumožňuje. Za porušení směrnice mají hrozit vysoké pokuty. Při odhalení ve více členských státech se mohou vyšplhat až na čtyři procenta ročního obratu firmy. Ještě letos mají unijní země také provést společné testy vybraných výrobků.

Výrazné rozdíly ve složení potravin nebo pracích prášků už prokázalo několik srovnávacích testů. Evropská unie se tomuto problému ale dlouho odmítala věnovat.

Součástí středečního návrhu Evropské komise bude podle informací Radiožurnálu také možnost podávat kolektivní spotřebitelské žaloby. Komise tak reaguje na aféru s dieselovými motory německé automobilky Volkswagen. Ta v Evropě odmítla poškozené majitele aut odškodnit.

Celý tento balík návrhů musí schválit členské státy a europoslanci. Evropská komise to chce stihnout do konce svého mandátu v příštím roce.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme