Dyba: Nerovnost v příjmech nemusí nutně znamenat špatný výkon ekonomiky

Nerovnost v příjmech ve světě stále roste. Vyplývá to ze zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj - OECD. Její část zveřejnil deník Wall Street Journal. Bohatí podle ní stále víc bohatnou, chudí mají naopak stále méně peněz. Sociální nůžky se přitom rozevírají i v zemích, kde tento problém doposud nebyl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo OECD v Paříži | Foto: www.oecd.org

Podle stálého zastupitele České republiky při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Karla Dyby dochází ke zvětšování nerovnosti příjmů hned kvůli několika faktorům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nerovnost v příjmech ve světě stále roste, vyplývá ze zprávy OECD. Ptáme se stálého zastupitele ČR při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Karla Dyby.

„Především pak kvůli globalizaci, při které dochází k přesunu pracovních míst z průmyslově vyspělých zemí do zemí jako jsou Čína a Indie. Rovněž pak technický pokrok prohlubuje zmíněné rozdíl tím, že zvyšuje nároky na kvalifikaci jednotlivých pracovníků. Další příčinou jsou demografické změny,“ uvedl Dyba pro Rádio Česko.

Ke zrychlení růstu nerovnosti dochází tradičně ve Spojených státech. Problém s ní ale začíná mít také Dánsko, Německo nebo Švédsko. Přitom Skandinávie byla dlouho poměrně rovnostářská. Otázkou je, jak je tedy možné, že se nůžky v oblasti příjmů postupně rozevírají i tam. Podle Dyby právě uvedené země, včetně nás, mají dlouhodobě nízkou příjmovou nerovnost, tudíž určitý nárůst v avizovaném ukazateli nemusí být nutně na škodu.

„Může to pomoci zvýšit výkon ekonomiky, respektive zvýšit mzdy a platy jako takové,“ dodal Dyba.

„Naopak například v případě Mexika je příjmová nerovnost markantní a je potřeba, aby si s tím tamní ekonomika poradila,“ uzavřel.

Naďa Bělovská, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme