E.ON a GDF musí za kartel zaplatit přes miliardu eur

Dva evropští energetičtí giganti vážně poškodili milióny spotřebitelů. Tvrdí to Evropská komise, která vyměřila firmám E.ON a Gaz de France (GDF) pokutu přesahující v přepočtu 28 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potrubí, plynovod

potrubí, plynovod | Foto: Archiv ČRo

E.ON a Gaz de France si podle Bruselu rozdělily trh se zemním plynem. V tomto smyslu uzavřely tajnou dohodu, kterou uplatňovaly i po liberalizaci evropského trhu.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová zdůraznila, že obě firmy poškodily své zákazníky. "Spotřebitelé na dvou největších evropských trzích s plynem během těchto let platili víc, zatímco obě společnosti dosahovaly zisku na jejich úkor," uvedla Kroesová.

Každá z firem musí podle rozhodnutí zaplatit 553 milionů eur. Jde o druhou nejvyšší pokutu za nezákonné kartelové dohody v Evropské unii. E.ON i Gaz de France se proti verdiktu můžou odvolat k Evropskému soudu první instance.

Přečtěte si také:
Intel dostal rekordní pokutu
EK udělila dosud nejvyšší pokutu za kartel
Evropská komise pohrozila Microsoftu dalšími pokutami
Pokuta pro Microsoft je nižší, než se očekávalo

Martin Hromádka, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme