Každý šestý e-shop patří ženě. Byznysmenky sázejí hlavně na prodej ručně vyráběného zboží

V zakládání internetových obchodů už nebodují jenom muži. S českou doménou teď na trhu prorážejí taky byznysmenky. V průměru každý šestý nový e-shop je totiž právě pod vedením ženy. Vyplývá to z průzkumu společnosti Shoptet, která poskytuje platformu pro skoro 13 tisíc e-shopů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E-shop, online nakupování (ilustrační foto) | Foto: Elaine Smith/CC0 1.0 Universal | Zdroj: Flickr

Blanku Smolčákovou přivedla k podnikání náhoda. Když se její fence narodilo dvanáct štěňat, bylo nutné je od sebe odlišit.

Rok od druhé vlny EET: téměř 95 000 kontrol, pokuty za 55 milionů a 16 zavřených provozoven

Číst článek

„V tu dobu nebyl moc velký výběr obojků, tak vznikl nápad ušít si vlastní nějaký designové obojky,“ vysvětluje Radiožurnálu podnikatelka.

Přivýdělek a druhý příjem

Nápad se ujal a objednávky jí přibývaly. Z koníčka se postupně stal slušný přivýdělek. Ročně vyrobí kolem tisícovky kusů výrobků.

„Mám vlastně skoro čtyřletého syna a musím skloubit rodinu, podnikání a navíc ještě pracuju jako zdravotní sestra, takže chodím normálně do práce. Někdy je to dost náročné,“ říká.

Cestou pokusů a omylů se do založení internetového obchodu pustila i maminka čtyř dětí Petra Plemlová. K platu učitelky v mateřské školce získala ještě další příjem. Ze začátku prodávala dětské oblečení a látkové pleny. Postupně do nabídky přidala i hračky a designové látky.

Dostavba Dukovan se nemusí líbit EU. Jednání s Bruselem se komplikují, přiznává poradkyně ministerstva

Číst článek

„Musela jsem se všechno učit postupně, a to od grafiky, focení, stříhání videí, psaní textu na e-shop a všechny tyto věci, které s online podnikáním souvisí.“ Momentálně už je Petra majitelkou dvou e-shopů.

Desítky tisíc českých e-shopů

„Nám za poslední rok nebo dva narostl obrovsky počet e-shopů s dětským zbožím, kde si to zboží maminky i vyrábějí,“ potvrzuje marketingový ředitel společnosti Shoptet Radek Hudák.

Podle výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci Jana Vetyšky se tak Česko řadí k zemím s největším počtem e-shopů založených právě ženami.

„Tady určitě budeme před Evropou. U nás nejsou moc takzvaná internetová tržiště typu E-bay nebo Amazon, tak u nás je těch žen zakladatelek více,“ vysvětluje Vetyška.

Podle odhadů Asociace pro elektronickou komerci je v Česku přes 36 tisíc různých internetových obchodů. V přepočtu na obyvatele jde dokonce o největší počet online prodejen v celé Evropě.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme