ECB bude podle analytika pomáhat trhům i nadále

Evropská centrální banka ve středu napumpovala do systému rekordní objem peněz. S pomocí nového úvěrového programu, který nabídl komerčním bankám tříleté půjčky za ultralevné úroky, rozdělila mezi více než 500 bank bezmála 500 miliard eur. To je největší injekce, kterou kdy poskytla. Cílem je zabránit likvidní krizi, která by prohloubila očekávaný pád ekonomiky. Reakce trhů ale byla spíše negativní. Euro třeba propadlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo ECB ve Frankfurtu nad Mohanem | Zdroj: Reuters

„Je potřeba si uvědomit, že půjčky ECB komerčním bankám slouží jako jakási záchranná brzda. Pokud se využije záchranná brzda, je jasné, že něco není v pořádku. V případě evropských bank jsou pod tlakem zdroje peněz. Zahraniční investoři jsou dnes víc než kdy jindy opatrní v tom, komu půjčují své peníze. Banky ze zemí, jako je Itálie nebo Španělsko, jsou vyloženě donuceny k využívání alternativních zdrojů, mezi které patří i půjčky od ECB. A to zase až tak pozitivní není,“ říká analytik GE Money Bank Petr Gapko.

Z tendru profitovaly evropské banky, zejména ty aktivní na periferii eurozóny. Erste si například připsala 6,5 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kroku ECB k pomoci trhům mluvil na Rádiu Česko analytik GE Money Bank Petr Gapko

„V posledních měsících vidíme v Evropě to, čemu jsme v minulých krizích říkali credit crunch, což je v podstatě mizení peněz z trhu. Když si banky nemají kde půjčovat, nemůžou ani ony půjčovat firmám či státům na investice, což zase vede ke zpomalování toku peněz a k poklesu ekonomické aktivity,“ uvádí Gapko a pokračuje:

„Funguje to jako plynovod. Pokud snížíte tlak, proudí k vám méně plynu, takže nemůžete tolik topit a je vám zima. To se stalo v případě bank, které jsou aktivní na periferii, a to je právě to, kde se v současnosti ECB snaží pomáhat. Což se z krátkodobého hlediska dá vnímat vcelku dobře.“

Podle mnohých expertů může pouze ECB v krátkodobém horizontu odvrátit chaos, a to tím, že přijme roli věřitele poslední záchrany.

„ECB se snaží pomáhat. Situace zatím naštěstí nedospěla do stavu, kdy by ECB musela banky vyloženě zachraňovat. Bohužel to ale vypadá, že do tohoto stádia není až tak daleko. Pozitivní určitě je, že ECB trhům ukazuje, že pomáhat chce a bude,“ dodává analytik Gapko.

Roman Chlupatý, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme