ECB přistoupí k neomezeným nákupům státních dluhopisů krizových zemí

Evropská centrální banka začne razantně bojovat proti dluhové krizi v eurozóně. Ta bude v případě dalšího vyhrocení problémů neomezeně nakupovat státní dluhopisy oslabených zemí měnové unie. Oznámil to prezident banky Mario Draghi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi | Zdroj: Reuters

„Nemáme žádný limit vzhledem k objemu peněz, které utratíme,“ prohlásil Draghi.

Tímto krokem chce ECB zabránit nárůstu úroků u dluhopisů ohrožených zemí eurozóny. Právě kvůli vysokým úrokům se země jako Řecko dostaly na pokraj státního bankrotu a musely požádat o mezinárodní pomoc.

Vysoké úroky u španělských nebo italských dluhopisů jsou podle Draghiho neoprávněné. Trhy je podle něj po obou zemích požadují proto, že pochybují o budoucnosti eura.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech ECB mluvil v pořadu Stalo se dnes zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska

Draghi ale zopakoval, že banka pád společné evropské měny nedopustí: "Euro je nezvratné."

Dluhopisy oslabených zemí ale začne nakupovat jen poté, co se tyto státy zavážou provést hluboké ekonomické reformy.

„Vedení banky ukončí nákupy v okamžiku, kdy bude splněn jejich cíl nebo za situace, kdy by daná země přestala plnit své sliby," oznámil Draghi.

Prezidenta ECB podpořila německá kancléřka Angela Merkelová. Proti nákupu dluhopisů se ale postavil šéf německé centrální banky Jens Weidmann, který se obává inflace.

ECB musí natisknout peníze

Pokud by ECB nakupovala dluhopisy, musí si nejprve peníze na nákupy natisknout. Tištění peněz může za určité situace vést k inflaci. Takové nebezpečí ale podle Draghiho nehrozí. ECB bude své nákupy takzvaně sterilizovat, to znamená, že stejnou částku, za kterou nakoupí dluhopisy, stáhne z jiné oblasti evropského finančního trhu.

Zda zásah ECB bude stačit k tomu, aby dluhová krize skončila, bude záviset na jednotlivých státech eurozóny. Evropská banka snížením úroků vytvoří ohroženým zemím prostor pro další reformy.

Teď platby z úroků čerpají velkou část státních rozpočtů zemí, jako jsou Španělsko, Itálie nebo Řecko. Země dostanou prostor na provedení reforem, snížení dluhů a zvýšení konkurenceschopnosti. Pokud se to politikům podaří, pak dluhová krize časem skončí, pokud ale evropská ekonomika začne růst.

Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme