ECB zřejmě ohlásí neomezený nákup dluhopisů oslabených zemí

Evropská centrální banka chce prý dnes trhům vyrazit dech - předložit zásadní plán na boj s dluhovou krizí v eurozóně. Šéf banky Mario Draghi před časem slíbil, že pro záchranu eura udělá v rámci svého mandátu cokoliv. Dnes má oznámit, jaké konkrétní kroky banka v boji za přežití společné evropské měny přijme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi | Zdroj: Reuters

Draghi svými výroky vzbudil obrovské očekávání. Akciové trhy během téměř celého srpna silně posilovaly a úroky z dluhopisů oslabených zemí eurozóny se naopak výrazně snížily.

Šéf Evropské centrální banky zřejmě oznámí program masivního nákupu státních dluhopisů. Z toho, co zatím proniklo na veřejnost, se zdá, že ECB by mohla dluhopisy oslabených zemí začít nakupovat neomezeně; nestanoví žádný limit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by mohl plán na záchranu eura vypadat, nastínil v Ozvěnách dne bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska

Evropská banka dluhopisy nakupovala už v minulosti, ale váhavě. Vždy to bylo v kontextu krize, takříkajíc za drobné. Tentokrát by to byl neomezený nákup, což by skutečně mohlo trhům vyrazit dech, mohla by to být ta pověstná bazuka, jak se v místní terminologii říká.

Nákup dluhopisů by byl ale svázán s tvrdými podmínkami. Pokud by třeba španělské úroky vystřelily opět nahoru a Španělsko by si je už nemohlo dovolit platit, muselo by požádat o nákup nejen ECB, ale také záchranný fond eurozóny ESM.

Muselo by současně podepsat memorandum, v němž by se zavázalo hluboce reformovat svou hospodářskou politiku a svou ekonomiku, a nad těmito reformami by dohlíželi mezinárodní kontroloři. Stejně, jako je tomu třeba dnes v případě Řecka.

Vzdání se části suverenity je ale něco, čemu se politici jednotlivých zemí chtějí vyhnout. Jak toto dilema nakonec dopadne, se uvidí v příštích dnech.

Ondřej Houska, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme