ECB zřejmě úrokové sazby nesníží. Ke změně by mohlo dojít v únoru
Vedení Evropské centrální banky na svém dnešním zasedání ještě nesníží úrokové sazby. Po jeho skončení by ale mohlo vyslat signál, že má něco podobného opět v plánu. S odvoláním na postupné ochlazování evropské ekonomiky si to myslí část trhu. Někteří experti přitom sázejí na to, že by k dalšímu uvolnění měnové politiky mohlo dojít už v únoru.
Rada Evropské centrální banky v předchozích dvou měsících sazby snižovala. Ty jsou tak opět na 1 procentu, tedy historickém minimu.
Podle aktuálního průzkumu agentury Bloomberg, která oslovila 53 analytiků, očekává pouze 6 analytiků snížení úrokových sazeb na 0,75 procent. Velká část analytiků se domnívá, že úrokové sazby zůstanou beze změny.
„Zatímco v předcházejících měsících Evropská centrální banka hasila požár, tak aktuálně situace není tak dramatická, aby musela opět konat a myslím si, že si spíše ponechá část na působení dosavadních opatření,“ říká ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
Část trhu dnes od vedení ECB čeká signál, že je v záloze další snížení sazeb, které by mohlo přijít v únoru tohoto roku. A šlo by nejspíš o škrt o 0,25 procenta.
„Naši kolegové - ekonomové ze Société Générale předpokládají, že k dalšímu snížení úrokových sazeb dojde spíš až na březnovém zasedání Evropské centrální banky. Podle nich už budou mít centrální bankéři na březnovém zasedání informace - ekonomické indikátory ze začátku letošního roku,“ vysvětluje Vejmělek.
Měnové podmínky se obecně dají uvolňovat nejenom snižováním sazeb, ale i slabší měnou.
„Často to jsou spojité nádoby, což v posledních měsících vidíme. Jsme svědky i toho, že ECB sleduje i další zájmy jako je stabilita bankovního sektoru, poskytuje dodatečnou likviditu bankám, angažuje se v odkupu státních dluhopisů problematických zemí. Dá se očekávat, že bude pokračovat i v těchto nestandardních opatřeních,“ dodává Jan Vejmělek.