ECB zvažuje nákup dluhopisů od států eurozóny. Cílem je zamezit deflaci

Evropská centrální banka dnes rozhodne o nákupu vládních dluhopisů v hodnotě stovek miliard eur. Opatřením by mohla podpořit hospodářský růst evropských zemí a zamezit deflaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada guvernérů ECB zpravidla zasedá dvakrát za měsíc | Foto: Evropská centrální banka /ECB/

Plán je takový, že by centrální banka měla v budoucnu nakupovat vládní dluhopisy ve výši 550 miliard eur, to je v přepočtu víc než 15 bilionů korun. Nepoužije k tomu rezervy, ale peníze si takříkajíc natiskne.

To jiné centrální banky dělají normálně. Americký FED tímto způsobem podporuje ekonomiku v USA pravidelně od roku 2008.

Evropská centrální banka to však udělá vůbec poprvé. Vyzkoušela totiž už všechny ostatní možnosti, jako je snižování úrokových sazeb nebo půjčky bankám. Jenže zatím nic z toho nepomohlo.

Cílem opatření je zrychlit hospodářský růst eurozóny a předejít deflaci. Výsledek však není jistý. Centrální banka by měla měsíčně kupovat státní dluhopisy v hodnotě zhruba 50 miliard eur po dobu minimálně jednoho roku, a to ze všech zemí eurozóny bez rozdílu.

To se nelíbí třeba Německu. Ekonomicky silné státy totiž budou muset sdílet rizika se slabšími členy eurozóny.

Protože v ČR se eurem neplatí, české dluhopisy ECB kupovat nebude, neznamená to však, že opatření českou ekonomiku neovlivní. České hospodářství je na eurozóně závislé a s krátkým odstupem kopíruje její vývoj.

Eurozóna | Foto: Český rozhlas

Pavlína Nečásková, Jan Beneš, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme