ECB zvýšila úrokové sazby na 1,5 procenta

Evropská centrální banka dnes dle očekávání ekonomů zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů. Úrokové sazby jsou tak na 1,5 procentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér Italské národní banky Mario Draghi (vpravo) | Zdroj: Reuters

Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet už dříve avizoval, že ke zvýšení nejspíš dojde. Opakovaně totiž vyzýval k vysoké bdělosti trhů. Evropská centrální banka v rámci boje proti inflaci zvýšila už v dubnu základní úrok. Předtím ho dva roky držela na rekordním jednoprocentním minimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka ve Světě o druhé na Rádiu Česko

Zvýšení úrokových sazeb pro eurozónu znamená podle ekonoma Raiffeisenbank Michala Brožky dražší eurové půjčky, na druhou stranu ale vyšší úročení vkladů. „Hlavní úroková sazba je ale stále velmi nízko. Na konci roku by mohla být na úrovni kolem 2%,“ říká.

Šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Ángel Gurría další zvyšování sazeb nechce uspěchat. V dubnu zvýšila ECB sazby poprvé po téměř třech letech, pak ale zchladila spekulace nedočkavců, kteří kalkulovali s rychlým postupem sazeb vzhůru. Takto nízké sazby mohou podle Brožky mít negativní vliv na budoucí zvládání inflace.

Inflace vzlíná

Analytik České spořitelny Petr Zahradník v Ozvěnách dne upozornil, že Evropská centrální banka tím upozorňuje, že inflace v Evropě vzlíná. „V některých zemích nad únosnou mez – v Rumunsku mají inflaci téměř 9 procent. Druhá věc je, že ECB upozorňuje, že riziko na finančních trzích je stále velké a doba půjčování levných peněz je pryč.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik České spořitelny Petr Zahradník v Ozvěnách dne

Reálný dopad ale podle něho nebude silný a bude kontinuální spíše v následujících měsících a letech.

Růst cen až tolik netrápí českou ekonomiku přesto i Česká národní banka podle ekonoma Petra Zahradníka zřejmě brzy sáhne k podobnému kroku. „Reakce ČNB z hlediska úrokových sazeb víceméně kopírují s jistým časovým zpožděním rozhodnutí ECB.“

Připomněl, že z pohledu reálné ekonomiky není zvyšování úrokových sazeb dobrá zpráva. „Jestliže v případě zejména Portugalska je nedostatečná výkonnost reálné ekonomiky v průběhu několika dlouhých let v minulosti, pak dražší peníze nejsou zrovna dobrým předpokladem pro nastartování ekonomického oživení,“ zdůraznil Petr Zahradník v Ozvěnách dne.

Milan Kopp, Barbora Kreuzerová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme