Ed Miliband: Britské banky by měly oddělit běžné bankovnictví od investičního

Předseda britské Labouristické strany Ed Miliband slíbil voličům návrat ‚k nejlepším tradicím britského bankovnictví‘, kdy finanční ústavy sloužily svým zákazníkům, a nikoli ‚hrám na mezinárodních finančních trzích‘. Řešení problémů bankovního sektoru vidí Miliband v důsledném oddělení retailového a investičního bankovnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr britské Labouristické strany Ed Miliband na konferenci strany v Manchesteru | Zdroj: Reuters

Podle Eda Milibanda by měly velké britské banky ve svém vlastním zájmu přijít na to, aby samy oddělily běžné bankovnictví od bankovnictví investičního.

Dokonce bankám sám pohrozil, že pokud by k takovému rozdělení podnikání nedošlo, tak labouristé v případě vítězství v příštích volbách to učiní direktivně přijetím zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

O populistických krocích Eda Milibanda mluvil ve Světě o desáté Rádia Česko zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Stínový ministr financí - vycházející hvězda britské politiky labourista Ed Balls ale řekl, že právě takový rigidní zásah by mohl být kontraproduktivní.

Poslední průzkumy ukazují, že se mezi konzervativci, liberálními demokraty a labouristy neustále rozevírají nůžky. Labouristům průzkumy ukázaly už 15procentní náskok. Ale osobní popularita a důvěryhodnost Eda Milibanda je hodně nízká.

„On přesvědčovat musí a teď, v hluchém období, kdy do parlamentních voleb zbývají více než dva roky, musí ukázat nějaké konkrétní politické kroky a návrhy. I výroční konference v Manchesteru bude takovým balancováním mezi tím nevystřílet si všechna témata, ale přeci jenom na tlak médií ukázat nějakou politickou tvář,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek.

Útok proti bankám je prvním záchranným bodem. Miliband se také nechce příliš spojovat s odbory. Nechce se vázat na žádnou lobbistickou skupinu, za kterou odbory považuje.

V případě labouristického vítězství nehodlá měnit poměrně nepopulární reformu britského zdravotnictví. Souhlasí se škrty ve státní správě, které povedou ke ztrátě několika tisíc pracovních míst.

Miliband vede v zákulisí námluvy s liberálními demokraty, kteří teď vládnou, ale nemohou prosazovat vlastní politiku.

Miliband ale nevede námluvy se stávajícím předsedou liberálních demokratů vicepremiérem Nickem Cleggem, ale s velmi populárním a pravděpodobně Cleggovým nástupcem Vincem Cablem.

Jiří Hošek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme