EET začne fungovat od prosince a beze změn. Žádný chaos není, ohradil se Babiš proti Sobotkovi

Elektronickou evidenci tržeb zatím žádné změny nečekají. První fáze začne platit od prosince a bez úprav, ubezpečuje ministerstvo financí. Andrej Babiš z hnutí ANO chce ale za změny v EET bojovat dál. Ze systému plánuje vyjmout drobné živnostníky a internetové obchody. Navrhované úpravy zahrne do projednávaného daňového balíčku. Změna by se ale týkala až dalších fází zavádění elektronické evidence tržeb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

„Nevidíme důvody, proč odkládat zavedení EET. Jsem rád, že ministerstvo financí dnes znovu potvrdilo, že vše je připraveno,“ uvedl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Diskutujme o těch návrzích, které tedy bohužel na poslední chvíli ministerstvo financí předložilo. Uvidíme, jaký je jejich reálný dopad. Doufám, že po pondělním jednání vlády bude moci být v této věci jasněji,“ dodal předseda vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

EET začne fungovat od prosince a beze změn. Žádný chaos není, ohradil se Babiš proti Sobotkovi. Podrobnosti zjišťoval Václav Štefan

Andrej Babiš odmítl, že by s návrhem přišel na poslední chvíli, jak ho už ve středu premiér osočil. Vše se podle Babiše vyvíjí a podnikatelé přicházejí s připomínkami až teď, kdy systém testují.

„Zásadně odmítáme komentáře politiků o chaosu. Žádný chaos není. S návrhem přicházíme proto, že přípravy vrcholí a podnikatelé konečně pochopili, že se to neodloží a že to bude fungovat, tak přicházejí návrhy z praxe,“ řekl Babiš.

Ministr financí chce z EET nově vyjmout internetové obchody a také živnostníky, kteří mají paušální daň a roční příjmy do 250 tisíc korun. Premiér zkritizoval Babiše především kvůli načasování návrhu, se kterým přichází týden před spuštěním EET. Ministrovu práci označil za chaotickou a podlamující důvěru v celý projekt.

Babiš svým krokem podle premiéra nahrál opozici. TOP 09 ve čtvrtek vyzvala vládu, ať celý projekt zastaví. ODS pak navrhne ve sněmovně úplné zrušení systému.

Přehrát

00:00 / 00:00

EET začne fungovat od prosince a beze změn. Debatovali náměstkyně ministerstva financí A. Schillerová a předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků B. Danda

Proti změnám na poslední chvíli se staví Sdružení podnikatelů a živnostníků, naopak Asociace malých a středních podniků a živnostníků je vítá.

„Pokud je i takto malinká je připravena se přihlásit o nějakou paušální daň, tak by to mělo být něčím vykompenzováno. Doposud to bylo pouze nižší administrativou, což příliš nefungovalo. Pokud se tyto firmy budou moci vyvléct z EET, tak je to přijatelný benefit,“ říká její předseda Karel Havlíček.

Kdo a kdy bude muset evidovat tržby?

EET má v první fázi začít platit od prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících. Druhá vlna se bude týkat maloobchodníků a velkoobchodníků. Registrační pokladny začnou používat od prvního března příštího roku.

Výjimka z EET pro živnostníky s příjmem do 250 tisíc? Strašná metoda práce Babiše, zhodnotil návrh Sobotka

Číst článek

Přesně o rok později se do EET zapojí zhruba 160 tisíc živnostníků, kteří přijímají platby v hotovosti včetně platebních karet - tedy třeba cukráři, stánkaři nebo taxikáři.

Jako poslední si registrační pokladny pořídí asi 150 tisíc podnikatelů a firem, kteří se zabývají třeba výrobou nábytku nebo papíru. Čtvrtá fáze EET se bude týkat ale i kadeřnictví nebo třeba hodinových manželů, a to od prvního června 2018.

Vláda si od zavedení elektronické evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Nové opatření se ale nelíbí ODS a TOP09. Pravicová opozice EET ostře kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Elektronická evidence tržeb (EET) | Foto: Český rozhlas

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme