EIB půjčí Česku další peníze na dostavbu dálnic

Dostavba dálnice D 8 se bude i nadále financovat půjčkou od Evropské investiční banky. Úvěrovou smlouvu na 4 miliardy korun ve středu schválila vláda. Dálnice D 8 vede z Prahy do Ústí nad Labem a dále na německé hranice. V tuto chvíli je v provozu 52 kilometrů, dalších 40 se připravuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D8 | Foto: www.rsd.cz

Česká republika si může na financování D 8 půjčit celkem 12 miliard z EIB. Ve středu schválená úvěrová smlouva tak není podle ministra dopravy Milana Šimonovského žádné překvapení.

"Pokračujeme ve financování dálnice D 8 z další tranže úvěru Evropské investiční banky ve výši 4 miliard korun a dokončíme financování celkově 12 miliard z tohoto úvěru. První tranže byla 8 miliard a zbývající 4 miliardy vláda bez problému schválila," uvedl Šimonovský.

Ministři přijali také úvěrovou smlouvu ve výši 3 miliard na výstavbu jihozápadní části Pražského okruhu. Na něj si může Česká republika půjčit od Evropské investiční banky 9 miliard korun. Pražský okruh má mít celkem 82 kilometru, zatím jich je v provozu zhruba 17. Zbytek by se měl dostavět do roku 2015.

Kabinet rozhodl i o tom, že rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury se příští rok zvýší na 55,5 miliardy korun. V rozpočtu je podle Šimonovského zahrnuta také částka 9,5 miliardy na financování dálnice D 47. Výstavba této komunikace se letos hradila přímo z rozpočtu ministerstva dopravy. I bez této částky by ale rozpočet fondu byl o 4,5 miliardy vyšší než ten letošní.

"My jsme si v programovém prohlášení vlády stanovili poměrně ambiciózní cíl - minimálně 50 miliard korun soustředit do Státního fondu dopravní infrastruktury. S tímto rozpočtem jsme schopni velkou rozestavěnost, kterou máme v současné době na našich dálnicích a rychlostních komunikacích, ufinancovat," informoval ministr dopravy. O rozpočtu SFDI musí ještě rozhodnout Sněmovna.

Helena Šulcová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme