EIB půjčí Česku další peníze na dostavbu dálnic

Dostavba dálnice D 8 se bude i nadále financovat půjčkou od Evropské investiční banky. Úvěrovou smlouvu na 4 miliardy korun ve středu schválila vláda. Dálnice D 8 vede z Prahy do Ústí nad Labem a dále na německé hranice. V tuto chvíli je v provozu 52 kilometrů, dalších 40 se připravuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D8

Dálnice D8 | Foto: www.rsd.cz

Česká republika si může na financování D 8 půjčit celkem 12 miliard z EIB. Ve středu schválená úvěrová smlouva tak není podle ministra dopravy Milana Šimonovského žádné překvapení.

"Pokračujeme ve financování dálnice D 8 z další tranže úvěru Evropské investiční banky ve výši 4 miliard korun a dokončíme financování celkově 12 miliard z tohoto úvěru. První tranže byla 8 miliard a zbývající 4 miliardy vláda bez problému schválila," uvedl Šimonovský.

Ministři přijali také úvěrovou smlouvu ve výši 3 miliard na výstavbu jihozápadní části Pražského okruhu. Na něj si může Česká republika půjčit od Evropské investiční banky 9 miliard korun. Pražský okruh má mít celkem 82 kilometru, zatím jich je v provozu zhruba 17. Zbytek by se měl dostavět do roku 2015.

Kabinet rozhodl i o tom, že rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury se příští rok zvýší na 55,5 miliardy korun. V rozpočtu je podle Šimonovského zahrnuta také částka 9,5 miliardy na financování dálnice D 47. Výstavba této komunikace se letos hradila přímo z rozpočtu ministerstva dopravy. I bez této částky by ale rozpočet fondu byl o 4,5 miliardy vyšší než ten letošní.

"My jsme si v programovém prohlášení vlády stanovili poměrně ambiciózní cíl - minimálně 50 miliard korun soustředit do Státního fondu dopravní infrastruktury. S tímto rozpočtem jsme schopni velkou rozestavěnost, kterou máme v současné době na našich dálnicích a rychlostních komunikacích, ufinancovat," informoval ministr dopravy. O rozpočtu SFDI musí ještě rozhodnout Sněmovna.

Helena Šulcová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme