EK: Česko letos poroste výrazně pomaleji, než čeká ministerstvo financí

Evropská komise letos Česku předpovídá podstatně pomalejší ekonomický růst, než jaký odhaduje ministerstvo financí. Podle EK se výkon českého hospodářství zrychlí o 2,3 procenta. Ministerstvo financí přitom čeká růst o 2,7 procenta. Komise se jinak s ministerstvem shoduje, že v Česku dál klesne nezaměstnanost nebo schodek státního rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Audiovisual service EU

Český ekonomický růst letos podle předpovědí oproti loňsku výrazně zpomalí. Mimořádný růst za rok 2015 totiž táhlo velmi zrychlené čerpání peněz z evropských fondů.

To se po začátku nového evropského rozpočtového období sníží, což v Česku povede k nižším investicím, a tedy zpomalení růstu.

V roce 2017 by růst HDP měl v Česku podle Evropské komise opět zrychlit na 2,7 procenta.

Komise očekává, že letos zavedená kontrolní hlášení daně z přidané hodnoty povedou ke zvýšení příjmů státního rozpočtu.

EK v makroekonomické předpovědi dnes také uvedla, že ekonomika Evropské unie vykáže v letošním roce vzestup o 1,9 procenta, v příštím roce pak růst hrubého domácího produktu (HDP) dosáhne dvou procent. Pro eurozónu komise na letošek předpokládá růst o 1,7 procenta, v roce 2017 pak o 1,9 procenta.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme