EK chce propojením obchodních rejstříků usnadnit podnikání

Podle Evropské komise jsou jedním z receptů, jak ušetřit podnikatelům zbytečné náklady, vzájemně elektronicky propojené obchodní rejstříky v členských zemích Unie. Navrhla proto úpravy několika směrnic, aby mohlo dojít k propojení těchto registrů všech 27 členských státech navzájem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První jednání nové Evropské komise.

První jednání nové Evropské komise. | Foto: Evropská komise

Snazší přeshraniční přístup k informacím o obchodních společnostech může podle odhadů Komise ušetřit podnikatelům až 70 milionů eur ročně. Rejstříky by spolu měly umět přímo komunikovat, pokud bude v nich zapsaná firma vyvíjet přeshraniční obchodní činnost.

Už čtyři roky musí mít všechny unijní státy obchodní rejstříky v elektronické podobě. Spolupráce mezi nimi byla ale dosud dobrovolná.

Získat informace z národního obchodního rejstříku jedné země je zatím pro zájemce z jiného státu složité. Technicky i jazykově.

Návrh na propojení registrů budou posuzovat ministři v Radě Unie a na stůl jej dostanou také europoslanci.

Pavel Novák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme