EK odmítla návrh na snížení poplatků za volání v Česku. Chce ještě nižší ceny

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nepochodil u Evropské komise se svým návrhem na snížení poplatků za ukončení volání. Komise chce ještě nižší ceny. Návrh českého regulátora totiž počítá s cenami, jež jsou stále dvakrát vyšší než v jiných zemích Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonování | Foto: Věra Luptáková

Návrh ČTÚ se týká takzvaného poplatku za ukončené volání. Tuto cenu už úřad v létě snížil z 1,08 koruny na 0,55, teď žádal o další snížení na 0,27 koruny. Regulátor chce, aby poplatky byly co nejnižší – pro spotřebitele to znamená levnější volání. Operátoři chtějí naopak vydělat.

Před zainteresovanými stranami je po odmítavém stanovisku Evropské komise další kolo jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požadavku Evropské komise na snížení minimálních cen za telefonování v Česku informovala redaktorka Alžběta Havlová.

„Budeme samozřejmě dál ve spolupráci ostatními regulačními orgány, které jsou sdružené v sdružení Berec, a samozřejmě s Evropskou komisí hledat cestu k tomu, abychom buďto obhájili, nebo případně upravili ten náš návrh,“ řekl místopředseda ČTÚ Marek Ebert. O nové podobě návrhu by mělo být rozhodnuto za tři měsíce.

Takzvaný poplatek za ukončení volání je velkoobchodní cena, kterou si mezi sebou platí operátoři při volání do jiné sítě.

Když zákazník volá například ze sítě O2 na T-mobile, hovor sice zahajuje klient prvního operátora, ukončuje se však v síti druhého, a ten z toho chce mít také nějaké peníze. Fakticky je to vlastně minimální cena za minutu volání.

Evropská komise kritizovala také způsob vypočítání poplatku.

Server iHNED.cz, který zprávu přinesl, uvádí, že právě způsob výpočtu nákladů a přiměřené ceny bude mimořádně důležitý v případě, že se úřadu podaří prosadit připravovanou regulaci mobilního volání. Na jejím základě by měli operátoři do svých sítí pustit virtuální konkurenci za jednotnou a přiměřenou cenu.

Český regulátor narazil v Bruselu v krátké době už podruhé. Nedávno mu Evropská komise dočasně zakázala rušení regulace vysokorychlostního internetu přes pevné linky ve vybraných obcích. Stručně řečeno se obávala zvýšení cen.

Alžběta Havlová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme