EK vyšetřuje 16 světových bank pro porušení pravidel konkurence

Evropská komise vyšetřuje 16 světových bank pro porušení pravidel konkurence. Spolu s nimi čelí podezření ze zneužití dominantního postavení na trhu i britská společnost Markit, která bankám dodávala informace o obchodech s finančními produkty. Jde o nakupování takzvaných úvěrových swapů. To jsou finanční nástroje, kterými se investoři jistí proti případnému nesplacení dluhopisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Jde o velmi vyznamné peněžní ústavy jako například Société Général, Commerzbank, City Bank Group, Crédit Agricole, Barclays a další. Banky se podle komise mohly se společností Markit, která jim zadávala informace o swapech, domlouvat na společném postupu při nakupování a mohly tak zneužívat svého postavení na trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahradník.mp3

Další podezření je, že několik bank mělo od jedné zúčtovací firmy výhodnější podmínky, než ostatní a tím poškozovaly svoje konkurenty. Šlo o obchodování se swapy, které byly podle některých politiků jednou z příčin dluhové krize v eurozóně.

„Swapy jsou relativně nový nástroj, který nepodléhal regulaci. V průběhu relativně krátkého období se neskutečným způsobem rozmnožil. Jenom na americkém trhu bylo těchto nástrojů, v době vrcholící krize, za nějakých 15 bilionů dolarů a někteří hodnotitelé považovali toto rozmnožování za jeden velmi významný podnět, proč se vůbec finanční trhy ocitly v takových problémech,“ říká analytik České spořitelny Petr Zahradník.

16 firem, které by mohly zneužívat dominantního postavení přijde Petrovi Zahradníkovi jako protimluv:

„Já mám pocit, že je to spíše jakési alibi, prostřednictvím kterého chce Evropská komise tyto instituce potrestat. Když na ně nemůže přímo, tak na ně uvalí zneužití dominantního postavení, protože se asi shodneme, že v počtu 16, se o nějaké významné dominantní postavení nejedná. Kdyby to byla jedna nebo dvě instituce, tak zřejmě ano.“

Pavel Novák, Michaela Vydrová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme