EK zhoršila výhled české ekonomiky. Letos poroste jen o 1,8 procenta

Evropská komise dnes výrazně zhoršila výhled české ekonomiky. Letos má vzrůst o 1,8 procenta. Přitom ještě před několika měsíci se čekal dvouprocentní hospodářský růst. Tato čísla jsou horší, než jaká uvedlo české ministerstvo financí. Příští rok by se české HDP mělo podle prognózy zvýšit o 0,7 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak na tom bude v druhém pololetí české hospodářství? | Foto: Free Digital Photos

„Prognóza Evropské komise je o něco mladší, aktuálnější než ministerstva financí. Situace se od té doby zdá o něco horší. Je zde čím dál tím více informací, které nabádají k větší opatrnosti. Navíc rozdíl není tolik významný, vzhledem k schopnostem ekonomů předpovídat tento ukazatel,“ říká hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci české ekonomiky mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu hlavní ekonom Patria Finance David Marek

Podle ministra financí Miroslava Kalouska je teď velmi těžké odhadovat další vývoj i možný dopad zpomalení eurozóny na Česko.

„Eurozóna je zmítána krizí, nerýsuje se žádné řešení, trhy jsou nervózní, klesá úvěrová angažovanost. Když klesá ochota půjčovat, daleko hůře se podniká. Do jaké míry se finanční krize promítne do hloubky krize hospodářské, nedokáže dnes nikdo předjímat,“ uvedl Kalousek.

Faktorem číslo jedna, proč se odhad hospodářského růstu zhoršil, je podle Marka prohloubení ekonomické krize. Dále jsou to úsporná opatření vlád jednotlivých evropských zemí, která zpomalují ekonomiku, a také zpomalování globální ekonomiky.

„V poslední době přibývá informací o slabším růstu v dříve dynamických zemích, jako byla Čína nebo Indie,“ podotýká Marek.

„Vývoj české ekonomiky je velmi úzce svázán s vývojem v eurozóně. Proto jsou také prognózy pro Českou republiku i eurozónu velmi podobné. To je také vidět na tom, že Evropská komise je skeptičtější při předpovídání růstu HDP v eurozóně pro příští rok než ministerstvo financí nebo Česká národní banka. Projevuje se to také tím, že je následně skeptičtější i pro Českou republiku,“ dodává hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Lucie Husárová 1, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme