Ekonom: Ceny potravin by mohly klesnout

Ceny, za které prodávají své produkty domácí výrobci, v červenci zrychlily tempo růstu meziročně na 2,3 procenta po červnovém růstu o dvě procenta. Vyplývá to z výsledků šetření Českého statistického úřadu. Ten doplnil, že ceny zemědělských výrobců byly v červenci meziročně nižší o 0,6 procenta, ceny stavebních prací klesly o 0,2 procenta a ceny tržních služeb o 1,2 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

„Na zveřejněných datech jsou vidět různorodé tendence v jednotlivých segmentech, například jsou to vyšší ceny komoditních vstupů, jako je železo, na druhou stranu výrobci automobilů zlevňují. I s ohledem na velice pomalé oživení světové ekonomiky očekávám pozvolný nárůst spotřebitelských cen.“ Říká vrchní ekonom Citibanky Jaromír Šindel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném budoucím vývoji spotřebitelských cen mluvil na Rádiu Česko vrchní ekonom Citibanky Jaromír Šindel

Někteří analytici kvůli očekávanému zpomalením světové ekonomiky, respektive Ameriky a některých evropských zemí, ve druhém pololetí mluvili o deflaci. Koruna je relativně silná, vysoká inflace nehrozí a ekonomika zřejmě v druhém pololetí oslabí.

„S ohledem na světový vývoj očekávám posilování koruny, je tedy otázkou, zda Česká národní banka bude chtít kompenzovat posilování koruny nebo mu zabránit snížením úrokových sazeb,“ pokračuje Šindel a dodává:

„Pokud si koruna udrží posilování i v druhém pololetí, mohou spotřebitelé očekávat pokles či stagnaci cen u zboží krátkodobé povahy. Tedy potraviny a pohonné hmoty. Na druhou stranu záleží na tom, jak se budou vyvíjet světové komoditní ceny.“

Roman Chlupatý, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme