Ekonom Giavazzi: Itálie potřebuje hlavně reformu pracovního trhu

Itálie už dlouho hospodářsky stagnuje, v posledních 10 letech rostly pomaleji jen dvě země na světě: Haiti a Zimbabwe. Bez ekonomického růstu přitom Itálie svůj obrovský dluh splácet prostě nedokáže. Připomíná to ekonom Francesco Giavazzi, považovaný za jednoho z největších odborníků na eurozónu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Castel Gandolfa si jezdí odpočinout nejen papežové | Foto: Jaroslav Skalický

„Pokud Evropa nezačne zase růst, všechny ty záchranné fondy a podobně budou k ničemu. Ty slouží jen k tomu, abychom získali čas k reformám, které přinesou růst. Pokud nenastanou, je to k ničemu,“ myslí si ekonom.

S růstem má problémy celá eurozóna, ale situace Itálie je obzvlášť dramatická. Hospodářský růst se do země nevrátí, pokud se politici, odbory a další zájmové skupiny nedohodnou na reformách. Snad nejdůležitější jsou změny na trhu práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor o italské krizi a jejím řešení vedl s ekonomem Francescem Giavazzim zpravodaj Ondřej Houska

„Ochrana před propuštěním musí být v prvních letech po nástupu do práce malá. Měla by růst postupně s tím, jak zaměstnanec získává zkušenosti. Dnes, když má firma přijmout někoho na dobu neurčitou, musí mu ihned poskytnout mimořádně vysokou ochranu před propuštěním, takže samozřejmě radši nikoho takového nepřijme,“ říká ekonom Francesco Giavazzi.

Propustit třeba i naprosto nevýkonného zaměstnance je pro italské firmy obrovsky složité. Proto se bojí přijímat novou pracovní sílu. Bez práce tak zůstává skoro 30 procent mladých lidí. Nejde přitom o to, aby podniky mohly propouštět kohokoliv bez udání důvodu.

Za problémy Itálie euro nemůže

Podle expertů je cestou k růstu nižší ochrana zaměstnanců, spojená ale s dostatečnou podporou v nezaměstnanosti v případě ztráty práce. Italské problémy jsou tedy skutečně hluboké. A jak připomíná profesor Giavazzi, rozhodně za ně nemůže členství v eurozóně, jak někteří říkají.

„Není pravda, že euro připravilo italské firmy o konkurenceschopnost a ty teď nedokážou vyvážet. Hlavním problémem je, že naše firmy jsou velmi malé. Jsou schopné vyvážet do Evropy, ale jsou příliš malé na to, aby zvládly přesun poptávky do Číny, zbytku Asie nebo Jižní Ameriky. K tomu je potřeba hodně peněz na investice,“

Před italskými politiky tedy stojí těžký úkol: prosadit reformy, které do země vrátí růst a zabrání pádu do platební neschopnosti. Experti se shodují, že pokud země současnou situaci neustojí, může to ohrozit celou eurozónu.

Ondřej Houska, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme