Ekonom Jan Bureš: Realitní trh se nové spekulativní bublině nevyhne, není to ale otázka nejbližších let

Americký realitní trh se ještě ani neodrazil od pomyslného dna, ke kterému ho srazilo prasknutí spekulativní bubliny nafouknuté půjčkami na bydlení rizikovým klientům, a už se spekuluje o dalších potížích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Jak například televizní stanici CNBC řekl známý ekonom Robert Shiller, profesor na univerzitě Yale a spoluautor uznávaného indexu Case-Shiller, který sleduje ceny domů, realitní trh se bude muset s velkou pravděpodobností do pěti let vypořádat s další bublinou.

Důvodem je zejména množství likvidity, kterou nyní americká vláda v rámci boje proti recesi pumpuje do ekonomiky. A protože se podobně chovají i vlády mnoha dalších zemí, spekulace o různých formách bublin se po celém světě množí. Oprávněně?

Ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš si myslí, že do budoucna se trh těmto bublinám určitě nevyhne. "Já osobně se ale v nejbližší době bubliny nebojím," řekl ve vysílání Rádia Česka.

"Samotný fakt, že americká centrální banka FED a ostatně i jiné centrální banky po celém světe do systému posílají miliardy nových peněz, ještě neznamená, že ty peníze začnou systémem proudit."

"Naopak soukromé subjekty, domácnosti a podniky, jsou zatím stále velice opatrné a ta kolesa světového finančního systému jsou zatím zaseklá."

"To znamená, že do budoucna určitě souhlasím s tím, že nějaká bublina nás opět čeká, ale nejbližší rok, dva, tři před sebou to nebezpečí nevidím," zdůraznil Bureš ve vysílání Rádia Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s ekonomem Janem Burešem na Rádiu Česko

Související články:
Dvě velké americké banky padly kvůli krizi na hypotečním trhu
Americká vláda převzala kontrolu nad klíčovou hypoteční agenturou
Američtí zákonodárci chtějí pomoci lidem postiženým hypoteční krizí
Americká FBI zatkla přes 400 lidí kvůli podvodům s hypotékami

Marika Táborská, Václav Sochor, Roman Chlupatý, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme