Ekonom Knightley: Čekáme posílení měn rozvíjejících se trhů

Situace v Evropě se stále horší, i tak má ale smysl přemýšlet o tom, co bude po krizi. Shodují se na tom mnozí stratégové, podle kterých kvůli krizi dochází k zásadnímu přeskupení sil na poli globálního hospodářství i politické ekonomie. Zejména Asie posiluje, zatímco Evropa ztrácí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ekonom londýnské pobočky ING James Knightley

ekonom londýnské pobočky ING James Knightley | Foto: GlobeReporter.org

Ekonom ING Commercial Banking James Knightley se domnívá, že Evropa se bude ve snaze o zajištění hospodářského růstu zaměřovat na svoji silnou průmyslovou základnu. Je totiž stále vnímána jako producent kvality.

„Stejně tak půjde o samotnou produkci dobrých nápadů, které je možné zpeněžit. No a v neposlední řadě půjde o špičkové technologie. Tím vším je přitom Evropa už teď známa. Podle mě tedy půjde o to na těchto věcech stavět.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Chlupatý hovořil v Londýně pro Svět o desáté s ekonomem ING Commercial Banking Jamesem Knightleyem.mp3

Řekněme, že se Evropa skutečně o svoji tradiční základnu bude chtít opřít i napříště. Bude třeba nějakých změn a nebo půjde vše dělat tak, jak se to dělalo před krizí?

„Popravdě, pokud si budeme chtít zachovat naši konkurenceschopnost, tak to vypadá, že bude třeba, aby se pohnuly kurzy měn. Což ostatně úzce souvisí s vývojem, který v budoucnu čekáme: totiž s posilováním měn rozvíjejících se trhů. Právě to totiž vylepší konkurenceschopnost evropských vývozců. Půjde o jeden ze strukturálních pohybů, které teď čekáme. Oslabení eura, dolaru, libry – tedy v porovnání s měnami rozvíjejících se ekonomik, které rostou čím dál tím rychleji a jsou tak čím dál tím větší.“

Pokusme se to tedy shrnout. Bude Evropa poté, co se vypořádá s krizí – v době pokrizové – členem vítězného týmu, a nebo se zařadí mezi poražené?

„Řekl bych, že to hodně závisí na tom, co se stane během příštích dvanácti až 24 měsíců. Pokud se podaří alespoň do jisté míry vyléčit dluhovou krizi, eurozóna zůstane pohromadě a my se dočkáme podpory ze strany monetární a možná i fiskální politiky, pak může být Evropa na konci krize silnější. Podmínkou ale je, že zapracujeme na konkurenceschopnosti a že provedeme strukturální reformy. Zásadních změn, ke kterým došlo jinde, jsme se totiž zatím nedočkali. Musíme tak prostě udělat strukturální reformy. Musíme vylepšit evropskou konkurenceschopnost. No a to by podle mě pomohlo v dlouhodobém výhledu růst.“

A co čekáte, že se bude dít v krátkodobém horizontu? Bude Evropa i nadále bita?

„V dohledné době půjde o velmi bolestivé přechodné období. Zcela určitě bude růst eurozóny v příštích několika letech velmi slabý. A eurozóna proto bude vnímána jako poražený. Pokud se ale povede udělat strukturální reformy a pokud právě to povede k navýšení růstového potenciálu, pak to celé může být nakonec přínosné.“

Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme