Ekonom: MMF bude pod vedením Lagardeové k Řecku přísnější

Bezvládí v Mezinárodním měnovém fondu končí. Klíčovou globální instituci, která se specializuje na půjčky zadluženým zemím, povede poprvé v historii žena - Francouzka Christine Lagardeová. Jejím prvním úkolem bude podle ekonomů zkrotit řeckou krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christine Lagardeová | Zdroj: ČTK

Francouzská exministryně financí vystřídá svého krajana Dominique Strauss-Kahna, který v květnu rezignoval poté, co byl obviněn pokojskou z newyorského hotelu ze znásilnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

MMF povede Francouzka Christine Lagardeová. Téma pro Pavla Hnáta z pražské Vysoké školy ekonomické

Podle Pavla Hnáta z pražské Vysoké školy ekonomické je obsazení postu pozitivní zprávou, samo o sobě ale finanční trhy neuklidní.

„Daleko zásadnější bude to, jakým způsobem začne Lagardeová konat v čele fondu, to znamená jaké si zvolí poradce, protože se všeobecně očekává, že je daleko obratnější politička než ekonomka, a pak to, jestli bude tváří skutečné reformy měnového fondu, o které se mluví desetiletí,“ řekl Hnát.

Lagardeová nastoupí do funkce 5. července na pětileté období. Jejím prvním úkolem bude pomoci řešit situaci kolem Řecka. Někteří kritici ale tvrdí, že pro ni coby Evropanku bude těžké přistupovat k řecké krizi objektivně.

„Možná ještě zásadnější je, že Lagardeová je Francouzka, protože právě francouzské banky zatím drží většinu řeckého dluhu. Na druhou stranu bude pod obrovským drobnohledem a její kroky ohledně Řecka budou tak sledovány těmi zeměmi, které jí daly svou podporu, že kontrola bude zaručena,“ míní Pavel Hnát.

Proto očekává, že měnový fond pod vedením Lagardeové bude k Řecku daleko přísnější. „Myslím, že na případné další pomoci Řecku se daleko více budou podílet evropské země a fond v ještě menším rozsahu, než to bylo před tím. Evropa už dnes je největším klientem fondu, což rozvojové země nemohou skousnout, protože pořád cítí, že by fond měl pomáhat především jim,“ podotkl ekonom.

Reformu fondu považuje za nevyhnutelnou. „Lagaredová nastoupí na vlnu, která už je dávno nastartovaná a svou politickou obratností i mediálním vystupováním se bude snažit ukázat, že fond je skutečně globální institucí, tedy ne institucí bohatých zemí,“ dodal Hnát.

Roman Chlupatý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme