Ekonom: Prorůstová opatření součástí daňového balíčku nejsou. Věřím, že je vláda ještě představí

V roce 2013 dojde v českém daňovém systému k velkým změnám. Zvyšují se sazby DPH, zavádí se solidární zdanění či ruší se některé daňové výhody. Nejvíce diskusí vyvolalo zvýšení sazby DPH. Tato daňová zátěž zasáhne jak fyzické, tak právnické osoby, další změny se týkají pouze určitých skupin obyvatelstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovky, peníze /ilustrační foto/ | Foto: Česká národní banka

„Zvýšení DPH dopadne na všechny spotřebitele, ostatní změny dopadnou zejména na kvalifikované zaměstnance a pracovníky s nejvyššími příjmy. Změny se dotknou podnikatelů, pronajímatelů, důchodců a samozřejmě i osob prodávajících nemovitosti,“ přiblížil na Rádiu Česko Tomáš Hunal, senior manažer v Daňovém a právním oddělení společnosti PwC ČR.


Z hlediska příjmu státního rozpočtu je podle něj nejvýznamnější položkou zvýšení sazeb DPH na 15 a 21 procent. „Další změny, které budou mít nezanedbatelný vliv na příjmy státního rozpočtu, jsou změny ve zdravotním pojištění, v dani z převodu nemovitostí a v dani z příjmu fyzických osob,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na koho budou mít daňové změny největší dopad? Zeptali jsme na Rádiu Česko Tomáše Hunala, senior manažera v Daňovém a právním oddělení společnosti PwC Česká republika.

Některé daňové změny budou platit pouze v letech 2013 až 2015. Podle některých hlasů ale zavádění přechodných daňových opatření vnese zmatek do už poměrně složitého českého daňového systému. Také Hunal prý není příznivcem přechodných opatření.

„Je to náročné na orientaci a legislativa se stává poměrně nepřehlednou. Na druhou stranu nejde o převratnou myšlenku a i z nedávné minulosti si pamatujeme podobná dočasná opatření. Ale přináší to zmatek,“ připomněl.

Upozornil, že změny ve výběru daní, které zasáhnou všechny skupiny obyvatelstva, se projeví na celkovém výkonu české ekonomiky v příštím roce.

„Zřejmě se projeví snížením čistého disponibilního příjmu a ochotě domácností utrácet. Již dnes v očekávání horších časů jsme svědky slábnoucí domácí poptávky a ta rozhodně motorem ekonomického růstu nebude,“ zdůraznil.

Připomněl, že změny ve výběru daní pro příští rok jsou součástí stabilizačního balíčku, který má za cíl především zvýšit příjmy státního rozpočtu a udržet deficit stáních financí pod 3 procenty HDP.

„Proto věřím, že prorůstává opatření zaměřená na podporu inovací, spotřeby a exportu nám vláda teprve představí. Rozhodně nejsou součástí tohoto stabilizačního daňového balíčku,“ zdůraznil Hunal.

Tomáš Pavlíček, Barbora Kreuzerová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme