Ekonomická informace 7. 7. 2005

Ekonomové odhadují, že zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem 5 miliard korun. Přesnou statistiku má přitom dnes zveřejnit Český statistický úřad. Bilance obchodu tak bude zhruba stejná jako v dubnu, kdy skončila přebytkem 5,1 miliardy korun. Českým firmám se vzhledem k problémům západoevropských ekonomik stále daří slušně vyvážet, naopak růst dovozů do země se postupně snižuje. Od počátku roku by se tak přebytek obchodu vyšplhal již na 30 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Zdroj: AFP

České dráhy dostaly od sátu garanci za úvěr na nákup nových vozů a lokomotiv. Jde o financování příměstských jednotek pro Prahu, osobních vozů od společnosti Siemens a nové elektrické lokomotivy z plzeňské škodovky. Jak potvrzuje Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah, na výrobě všech nových vozidel se budou podílet čeští dodavatelé. Nové zakázky tak přinesou řadu pracovních míst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Tesař: Výroba nových vozů ČD

Ministerstva financí a průmyslu a obchodu navrhla zahájit exkluzivní jednání se společností ČEZ o prodeji většinového státního podílu v Severočeských dolech. Je to už druhý pokus o jejich prodej. Před dvěma roky se o to pokoušela už vláda premiéra Vladimíra Špidly, výběrové řízení ale nakonec zrušila, prý nabídly zájemci příliš nízké částky. ČEZ se tehdy do privatizace nepouštěl. Proč chtějí jednat ministerstva jenom s ním vysvětluje Radek Němeček, z tiskového odboru ministra financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radek Němeček: Jednání s ČEZem

Stavební spořitelny budou mít jen omezenou možnost měnit poplatky za vedení účtů stavebního spoření a stání podporu musí připsat klientovi na účet do dvou dnů, co ji obdrží od ministerstva financí. Novelu zákona totiž podepsal prezident Václav Klaus.Ta vznikla jako reakce na kritiku, podle níž museli spotřebitelé platit vysoké a často se měnící poplatky. Jestli to působí spořitelnám problémy, na to jsme se zeptali mluvčí Modré Pyramidy Hany Vaněčkové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hana Vaněčková: Novela zákona o stavebních spořitelnách

Úroda obilí by po loňském rekordním objemu letos měla představovat lepší průměr, zhruba kolem sedmi milionů tun, odhaduje prezident Agrární komory Jan Veleba. Počasí je podle něj příznivé. Až na některé oblasti, kde je sucho, srážky přichází stejnoměrně, dodal. Loni se v Česku sklidilo téměř 9 milionu tun obilovin.

Cestovní kanceláře zatím nepředpokládají, že by v dohledné době zvýšily palivový příplatek k cenám zájezdů a tím pádem zdražily dovolenou. I když ceny ropy rostou dál, u většiny cestovních kanceláří zůstane příplatek zhruba na 230 korunách ke zpáteční letence.

David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme