Ekonomická informace 8. 6. 2005

Česká vláda bude požadovat za svůj většinový podíl v Severočeských dolech v případném přímém prodeji více než 7,5 miliardy korun. Řekl dnes premiér Jiří Paroubek. O konečné formě privatizace se však ještě nerozhodlo. Vláda zkoumá plán prodat svých 55 procent v Severočeských dolech v přímém prodeji elektrárenské společnosti ČEZ. Tento postup prosazují ministerstva financí a průmyslu a obchodu. ČEZ vlastní v Severočeských dolech 37 procent. Materiál ministerstev o budoucnosti dolů by vláda měla obdržet tento měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Česká správa sociálního zabezpečení změní příští měsíc termín výplaty důchodů. Důvody popsala mluvčí úřadu Štěpánka Mikešová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štěpánka Mikešová: Změna výplaty důchodů

Česká konsolidační agentura uzavřela loňské hospodaření s nejlepším výsledkem od svého vzniku. Vykázala ztrátu tři a půl miliardy korun. Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana agentura většinu ztráty uhradí ze svého rezervního fondu. Hospodařením agentury se bude dnes zabývat i vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marek Zeman: Hospodaření ČKA

Premiér Jiří Paroubek trvá na tom, že páteční dohoda o zdravotnictví je platná, i když ji teď zdravotní pojišťovny zpochybňují. Pokud si podle něj někdo myslí, že stát dá do zdravotnictví další miliardy, aniž se na druhé straně začne s veřejnými penězi šetřit, tak se mýlí. Paroubek se chce příští týden znovu sejít se všemi "klíčovými hráči" ve zdravotnictví.

Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil bude v nejbližších dvou letech jedním z klíčových rizik rozvoje výroby automobilů v Česku i na Slovensku. Odvětví by mělo v obou zemích zaměstnat celkem okolo 500.000 lidí při produkci asi dvou milionů vozů ročně. Zřetelný je stále vyšší rozvoj zejména u dodavatelských firem. Na brněnském Autosalonu to řekl prezident Sdružení automobilového průmyslu Vratislav Kulhánek.

Návrh zákona o nájemném by vláda mohla od ministerstva pro místní rozvoj získat do konce června. Nájmy by se měly podle tohoto návrhu zvyšovat od 1. října 2006 po dobu šesti let až do výše pěti procent tržní ceny bytu. ČTK to řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Ani po jednání s představiteli politických stran v minulých dnech tak ministr tyto parametry nezměnil.

Německý Siemens se po několika dnech spekulací nakonec skutečně zbavil své vysoce ztrátové divize výrobce mobilů stejnojmenné značky, který byl zadlužen téměř třemi sty miliony eur. Více informací už má stálý zpravodaj Českého rozhlasu v Německu David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský: Siemens

David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme