Ekonomická krize zasáhla i obce a města. Propadají se do dluhů

Krize v loňském roce dolehla i na města a obce. Bez Prahy dosáhl rozpočtový schodek českých obcí 14 miliard korun, což je nejvíce od roku 1990. Vedle propadu příjmů, které byly částečně vykompenzovány meziročním zvýšením dotací, ho způsobily především zvýšené výdaje, které vzrostly o devět procent. Celkový dluh obcí se zvýšil o 14 procent, u venkovských obcí dokonce o 21 procent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jenišovice

Jenišovice | Foto: Jenišovice

Podle starostky zadluženého města Říčany u Prahy Adrieny Mrázové, ale většina obcí má dluhy protože investovala do rozvoje: „I město Říčany má v současné době poměrně významný dluh. Jde ale o úvěrové prostředky, které si bralo na investici, která byla z padesáti procent dotovaná. Vždycky máte volbu nedělat investici, nebo jí dělat a k tomu si půjčit. Já si myslím, že tento problém se objevuje i v jiných obcích zejména s čerpáním evropských peněz.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O finanční situaci měst a obcí mluvili na Rádiu Česko předseda Sdružení místních samospráv Josef Bartoněk a starostka zadluženého města Říčany u Prahy Adriena Mrázová.

Rozpočet obcí podle Mrázové ovlivnil i nižší výběr daní: „S tak vysokým výpadkem daní jsme nepočítali. K letošnímu rozpočtu jsme přistupovali velmi konzervativně. Sami jsme v současné době překvapeni, že po pěti měsících výnosy z daní jsou daleko vyšší než jsme očekávali a za pět měsíců jsme de facto na padesátiprocentním plnění rozpočtu.“

Bartoněk: Situace je alarmující

Starostka Říčan proto nemá strach o budoucnost města. Říčany by podle ní neměly mít problém se splácením úvěru. Podle předsedy Sdružení místních samospráv Josefa Bartoňka ale situace není pro všechny obce tak růžová jako ji popisovala Mrázová. Podle něj je situace alarmující a je potřeba, aby stát provedl nějaké změny, které by obcím výrazně pomohly:

„Pomoc by se měla odehrávat ve dvou oblastech. První je oblast financování obcí ze sdílených daní, kde by mělo velice rychle dojít ke změně zákona a přerozdělení prostředků na základě odůvodněných pravidel, která nebudou diskriminační pro menší samosprávy.“

„Druhá oblast je oblast dotací, kde obce finančně krvácejí na tom, že dotace nejsou dobře administrovány, dlouho to trvá a taková malá obec, když chce zafinancovat nějakou stavbu, čeká třeba i rok na proplacení a celý rok splácí úvěry bankám úplně zbytečně,“ dodává předseda Sdružení místních samospráv.

Hlavním problémem není podle Bartůňka rychlý bankrot obcí, ale spíše problémy v dlouhodobějším horizontu. Podle něj totiž hrozí, že obce nebudou v budoucnu schopné spravovat svůj vlastní majetek.

Lenka Rafaelová, Ladislav Henek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme