‚Návrat k růstu bude pomalý.‘ Česká ekonomika se vrátí na předkoronavirovou úroveň až v roce 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika dosáhne předkrizové úrovně až ke konci roku 2022. Na páteční tiskové konferenci to uvedl generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría v rámci představení pravidelného hodnocení české ekonomiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ČNB výkon českého hospodářství nedosáhne předkrizové úrovně ani na konci roku 2022 | Foto: Nátan Rusnok | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Na počátku prosince OECD uvedla, že česká ekonomika letos kvůli šíření koronaviru klesne o 6,8 procenta. Příští rok by se měl hrubý domácí produkt (HDP) zvýšit o 1,5 procenta, v roce 2022 by pak měl jeho růst zrychlit na 3,3 procenta.

Ministerstvo financí v zářijové prognóze očekává příští rok růst ekonomiky o 3,9 procenta. Česká národní banka v listopadové prognóze letos počítá s poklesem ekonomiky o 7,2 procenta a příští rok s růstem o 1,7 procenta. Podle ČNB výkon českého hospodářství nedosáhne předkrizové úrovně ani na konci roku 2022.

Česká republika 🇨🇿oslaví 🥂25 let od vstupu do @OECD ➡️ Better policies for better lives. Pojďte se s námi ohlédnout za čtvrtstoletím působení ČR v této mezinárodní ekonomické organizaci a společně prodiskutujme i její budoucnost. 🔜bit.ly/3mEVw12

11:16 – 04. 12. 2020

6 13

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že odhad OECD ohledně vývoje ekonomiky v příštím roce je výrazně pesimističtější než ministerstva financí, přičemž ministerstvo na základě své prognózy naplánovalo na příští rok státní rozpočet se schodkem 320 miliard korun.

„Pokud by ale návrh rozpočtu zohledňoval slabší růst tuzemské ekonomiky v roce 2021, deficit se prohloubí o desítky miliard,“ upozornil.

Navíc je podle Kovandy třeba počítat s projednávanými změnami daní. „Jestliže by navíc prošel daňový balíček tak, jak jej Poslanecká sněmovna schválila předminulý týden, je třeba počítat s dalším prohloubením deficitu státního rozpočtu pro rok 2021. Schodek by v takovém případě měl být navržen na zhruba 450 miliard korun. Rozpočtový schodek v příštím roce by tak mohl být vyšší než ten v roce letošním, který bude činit zhruba 410 miliard,“ uvedl.

Prouza: Podniky se otevřely, tím se vypnula státní pomoc. Je to chyba, po Vánocích začne propouštění

Číst článek

OECD očekává, že postupně poroste nezaměstnanost i počet krachujících podniků. Vláda by tak měla pokračovat v podpoře ekonomiky až do jejího úplného oživení.

„Krize přerušila období silného ekonomického růstu České republiky a přibližování se průměrné úrovni zemí OECD. Po efektivním potlačení první vlny pandemie země nyní bojuje s dopady druhé vlny. Nejistota je nyní vysoká a návrat k růstu ekonomiky bude pomalý,“ uvedl Gurría.

Podpořil také aktuální snahy vlády urychlit obnovení ekonomiky navrhovaným snižováním daní, tedy zrušením superhrubé mzdy a zavedením sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent.

„Nedělejte stejnou chybu jako v krizi 2008, kdy jste začali konsolidovat veřejné finance příliš brzo. ČR má silnou pozici a stojí si lépe než řada dalších zemí OECD. Mluvte o konsolidaci, ale ujistěte se, že začne, až když je obnova ekonomiky zajištěná,“ uvedl.

Upozornil, že dopady prvních měsíců pandemie byly desetkrát horší než dopady krize v roce 2008.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) upozornila, že rozpočtovou expanzi si Česko může dovolit díky předchozímu snížení zadlužení. „Přesto musím odrážet útoky ohledně rozvratu veřejných financí. Jsem ráda, že doporučení OECD podporují postup, který prosazuji já, premiér i celá vláda,“ uvedla.

OECD doporučuje

OECD v rámci pravidelného hodnocení české ekonomiky doporučila přesunout zdanění z příjmů na daně z nemovitostí, spotřební a environmentální daně a snížit daňové výhody pro podnikatele.

Souhlasím s názorem, že ČR má prostor pro fiskální expanzi, zejména na pomoc domácnostem, firmám, institucím ve zdravotnictví nebo sociálních službách. Naše vláda přijala opatření na přímou podporu v rozsahu 5 % HDP a v garančních a pojistných schématech přes 15,5 % HDP.

12:57 – 04. 12. 2020

2 14

V oblasti podpory investic doporučuje OECD lépe zaměřit podporu výzkumu a vývoje na malé a mladé dynamicky se rozvíjející firmy, přijmout nový stavební zákon, zkrátit čas a počet kroků nezbytných pro zahájení podnikání, podpořit investice usnadňující přechod na nízkoemisní technologie a zvýšit energetickou účinnost.

„Ty připomínky samozřejmě vnímáme. OECD byla první, která doporučila masivně podpořit ekonomiku. A my jsme na to byli z finančního hlediska dobře připraveni,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

V důchodové oblasti OECD doporučuje pokračovat ve zvyšování věku odchodu do důchodu a pevněji jej propojit se zvyšováním naděje dožití.

OECD sdružuje 35 vysoce vyspělých zemí světa. Založena byla v roce 1961, Česko je jejím členem od roku 1995. Posláním organizace je napomáhat hospodářskému růstu, harmonizovat rozvojovou pomoc, zvyšovat zaměstnanost a životní úroveň a rozšiřovat obchod i potlačovat diskriminační praktiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme