Ekonomické informace 1. 6. 2001

Vrácení přeplatku daní živnostníkům i zaměstnancům se může opozdit. Tři největší producenti minerálních vod v České republice plánují fúzi. Hodnota české koruny se včera v důsledku propadu eura na světových trzích přiblížila letošním maximálním hodnotám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři největší producenti minerálních vod v České republice plánují fúzi. Karlovarské minerální vody, Hanácká kyselka a Poděbradka ovládají zhruba tři čtvrtiny domácího trhu a loni prodaly celkem 5,5 milionu hektolitrů minerálek. Žádost o spojení těchto tří podniků zkoumá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a svůj verdikt by měl oznámit během června.

Česká národní banka nezmění svoji prognózu inflace, i když poslední meziměsíční vývoj byl vyšší, než očekávala. Zatím hodnotí situaci tak, že se mírně zvyšují rizika budoucího růstu inflace. Centrální banka očekává, že inflace bude na konci roku mezi 3,3 a 4,4 %.

Německý energetický koncern E.ON. oznámil, že s českým podnikem ČEZ hledá cesty, jak co nejdříve ukončit dodávky proudu z České republiky. Podle mluvčího ČEZu Daniela Častvaje odebírá německý podnik čtvrtinu celkového vývozu ČEZu.

Obě strany se zavázaly, že nezveřejní příčiny, pro které chce E.On. odebírání české elektřiny zrušit. Nejpravděpodobnějším důvodem je zřejmě snaha německé vlády omezit jadernou energii a rostoucí politický tlak. Bavorský parlament včera zamítl návrh, aby zemská vláda doporučila obcím a městům vypovědět s podnikem E.On smlouvy, pokud by nadále spolupracoval s ČEZem. Omezení vývozu české elektřiny přivítali ekologové. Může to však zkomplikovat privatizaci ČEZu, který vyváží pětinu své produkce.

Ministr zahraničních věcí Jan Kavan dnes zahájí oficiální návštěvu Jordánska a Sýrie. Návrhy nových obchodních dohod s těmito zeměmi schválila na svém posledním zasedání vláda. Český vývoz do těchto zemí stoupá a pohybuje se na úrovni kolem 200 milionů korun. Jordánsko i Sýrie přitom podle mluvčího ministerstva financí Libora Vacka patří k největším dlužníkům České republiky.

V letošním a v příštím roce se ve světě zřejmě vyrobí méně cukru, což se promítne do poklesu zásob. Odhadují to němečtí oborníci. Důvody jsou problémy s počasím v Evropě a v Brazílii, předpověď nižší sklizně v Indii a pouze nepatrné zlepšení v některých dalších významných zemích, které cukr pěstují. Připomínám, že produkci cukru v České republice omezuje vyhláška ministerstva zemědělství.

Do 10. června by měli všichni výrobci a dovozci tabákových výrobků předložit ministerstvu financí návrhy pevných cen pro konečného spotřebitele. Od 1. července totiž bude platit novela zákona o spotřebních daních, která pro tabákové výrobky stanovuje novou konstrukci daně. Podle ní budou mít tabákové výrobky vytištěnou cenu přímo na kolku a budou stát na všech prodejních místech stejně.

Vrácení přeplatku daní živnostníkům i zaměstnancům se může opozdit. Finanční úřady totiž nemají automaticky povinnost vrátit přeplatky do 30 dnů od podání daňového přiznání, ale až od chvíle, kdy dostaly poslední doplňující údaje. Stačí si nevyzvednout doporučený dopis na poště a peníze mohou mít několikaměsíční zpoždění. Potvrdil to zástupce finančního ředitelství města Prahy Lubomír Janoušek.

Česká měna se včera v důsledku propadu eura na světových trzích přiblížila letošním maximálním hodnotám. Dnes ráno se začne obchodovat na úrovni 40 korun 34 haléřů za americký dolar a 34 korun 15 haléřů za euro - což odpovídá 17 korunám 47 haléřům za německou marku.

Společnost Fiat Auto s okamžitou platností stahuje z evropského oběhu vozy Fiat Punto, vyrobené mezi 13. únorem a 21. květnem letošního roku. Mohou mít totiž závadu na ložisku sloupku řízení. V České republice je 220 těchto vozidel, většina z nich ale ještě není u konečného zákazníka.

Jitka Hanžlová, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme