Ekonomické informace 1. 7. 2002

Služba volba operátora měla být podle telekomunikačního zákona dostupná ode dneška. Český Telecom ale s konkurenty o konkrétních podmínkách stále jedná. Každý, kdo bude chtít využít volby operátora, musí uzavřít smlouvu nejen s Telecomem, ale i s jeho konkurentem. Telecomu ale pořád musí platit měsíční paušál, i kdyby telefonoval jen prostřednictvím konkurečních operátorů. Ode dneška platí také speciální paragraf který umožňuje lépe postihovat tzv. praní špinavých peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pobočkové ústředny | Foto: Alcatel

Služba volba operátora měla být podle telekomunikačního zákona dostupná ode dneška. Český Telecom ale s konkurenty o konkrétních podmínkách stále jedná. Jedinou firmou, která začne od zítřka tuto službu nabízet, je Aliatel. Dalších 8 společností v jednáních pokračuje. Podle mluvčího Českého Telecomu Vladana Crhy je příplatek za poskytování služby volba operátora 6 haléřů za minutu z každého uskutečněného hovoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladan Crha o příplatku za poskytnutí volby operátora

Každý, kdo bude chtít využít volby operátora, musí uzavřít smlouvu nejen s Telecomem, ale i s jeho konkurentem. Telecomu ale pořád musí platit měsíční paušál, i kdyby telefonoval jen prostřednictvím konkurečních operátorů. Volba operátora se tak vyplatí hlavně těm, kteří často volají do zahraničí a do mobilních sítí. Jak doplňuje mluvčí Aliatelu Martina Kemrová je volba operátora výhodnější pro uživatele, kteří mají vyšší měsíční účty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martina Kemrová o výhodnosti volby operátora

Úplná liberalizace telekomunikačního trhu nastane až po zpřístupnění lokálních sítí Telecomu, které má zajistit nový telekomunikační zákon.

Ode dneška platí také speciální paragraf který umožňuje lépe postihovat tzv. praní špinavých peněz. Podle náměstka policejního presidenta Miroslava Antla jde především o nástroj proti podnikatelům, kteří se snaží legalizovat výnosy z trestné činnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Antl o praní špinavých peněz

Společná zemědělská politika Evropské unie výrazně zdražuje potraviny v členských státech. Podle studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj by v případě skutečného neregulovaného trhu se zemědělskými produkty, by potraviny byly o 44 procent levnější. Jak informuje z Bruselu Milan Fridrich unie se společné agrární politiky nehodlá vzdát, pouze Evropská komise prosazuje některé změny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Fridrich o drahých potravinách

Koruna v minulém týdnu prolomila několik rekordů. Analytik Conseq finance Petr Zahradník předpokládá, že bude posilovat i nadále. Devizová intervence České národní banky podle něho nemá smysl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Zahradník o kurzu koruny

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme