Ekonomické informace 1. 8. 2002

Ministr financí Bohuslav Sobotka připustil, že plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok se ještě může změnit - zatím počítá s tím, že by měl být 157 miliard korun. Tzv. kajmanské fondy, které vlastnila dříve IPB, převezme podle rozhodnutí vlády stát. Indie asi české letouny L-159B z produkce Aera Vodochody nekoupí. O půl procenta klesl na konci června objem vkladů v peněžních ústavech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Státní rozpočet na příští rok, zejména jeho plánovaný rekordní 157 miliardový schodek, se může ještě změnit. Po jednání vlády to připustil ministr financí Bohuslav Sobotka. Kabinet jednání o první návrhu rozpočtu přerušil. Ministři se zatím totiž neshodli, jak rozloží do dalších let ztrátu Konsolidační agentury, která významně ovlivňuje výši schodku.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka: Rozpočet

Tzv. kajmanské fondy, které vlastnila dříve IPB, převezme podle rozhodnutí vlády stát. Dostanou se z majetku Československé obchodní banky do portfólia Konsolidační agentury, která je odkoupí za 48 miliard. Převod se týká ale jenom podílových listů, o hlasovacích právech, které jsou klíčem k ovládnutí celé struktury se zatím jedná.

Masivní převod špatných aktiv bývalé IPB prohloubil ztrátu Konsolidační agentury. K nim totiž musela tato instituce vytvořit tzv. opravné položky, aby vykryla rizika s nimi spojená. Ztráta agentury se tak za první pololetí prohoubila na více než 13 miliard korun, což je dvojnásobek v porovnání s prvními šesti měsíci loňského roku. Podle mluvčího Jiřího Pekárka se na ní z 90 procent podílejí právě špatná aktiva IPB.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pekárek: Ztráta Konsolidační agentury

Konsolidační agenturou a zejména převodem tzv. kajmanských fondů se budeme podrobněji věnovat v dnešním Ekonomickém magazínu. Radiožurnál ho vysílá po čtvrt na deset dopoledne.

Finanční skupina PPF získá polovinu MEF Holdingu a obě zatím znesvářené strany si tak rozdělí vliv na televizi Nova. Z překvapivé dohody vyplývá, že nově vzniklé konsorcium v podstatě ovládne nejen licencovanou společnost CET 21, ale také servisní organizace Novy a prodej reklamního času. Podle mluvčího Martina Švehly ale PPF nechce v Nově zůstat natrvalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Švehla: PPF a Nova

Prodej se ale podle něj neuskuteční dříve než koncem roku 2004.

Indie asi české letouny L-159B z produkce Aera Vodochody nekoupí. Indický vládní výbor se totiž dohodl s British Aerospace na ceně za 66 cvičných letadel Hawk. Ministr obrany George Fernandes potvrdil, že transakce je už připravena vládě ke schválení.

O půl procenta klesl na konci června objem vkladů v peněžních ústavech, zatímco vloni touto dobou výrazně rostl - oznámila Česká národní banka. Menší zájem spořit způsobily především nízké úroky a celkově horší hospodaření podniků, které méně ukládají. Lidé také často vybírají z anonymních vkladních knížek, které se budou postupně rušit. Podle Podle Heleny Horské z České spořitelny přesto zůstává ochota Čechů ukládat si své peníze v bankách poměrně vysoká.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Horská: Češi spoří

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme