Ekonomické informace 10. 1. 2006

Přes 73 miliard korun přitáhla v minulém roce agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest do České republiky. Ani více než deset let poté, co u nás opět začal naplno fungovat kapitálový trh, neexistuje jednotná metodika, která by popisovala trh s fondy. Dluh státu narostl v posledním čtvrtletí minulého roku o více než 28 miliard na víc než 691 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dvacetidolarové bankovky | Foto: Jan Rosenauer

Více než 73 miliard korun přitáhla v minulém roce agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest do České republiky. Jde celkem o 154 nových zahraničních i tuzemských investičních projektů. To je o 8 projektů a 20 miliard korun více, než v roce předchozím. Podle generálního ředitele CzechInvestu Tomáše Hrudy díky těmto novým investicím u nás vznikne v nejbližších letech nejméně 21 a půl tisíce nových pracovních míst, zhruba polovinu obsadí kvalifikovaní zaměstnanci.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Hruda: Pracovní místa

Ani více než deset let poté, co u nás opět začal naplno fungovat kapitálový trh, neexistuje jednotná metodika, která by popisovala trh s fondy. Investoři tak nemají šanci se v něm zorientovat přitom jde o miliardy korun a své důsledky to má nejen pro investiční společnosti a investiční fondy, ale také pro ČR jako takovou. Na vině je existence dvou organizací, které sdružují investiční fondy.

To by se ale mohlo brzy změnit. Roli nezávislého moderátora jednání mezi oběma organizacemi by mohlo sehrát ministerstvo financí - konkrétně náměstek ministra Tomáš Prouza. Ten by podle svých slov mohl během jednání sehrát poměrně dobrou roli.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Prouza: Investiční fondy

Dluh státu narostl v posledním čtvrtletí minulého roku o více než 28 miliard na víc než 691 miliard korun. Vyplývá to z informací ministerstva financí. Za celý loňský rok se stát zadlužil téměř o sto miliard korun a na každého Čecha tak nyní připadá dluh téměř 70.000 Kč.

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, který je zapsán v obchodním rejstříku jako akciová společnost, nemůže podle zákona rozdělovat státní podporu. Příslušné zákony totiž neumožňovaly a neumožňují, aby státní podporu poskytoval podnikatelský subjekt, byť by ho založil stát. Uvádí to kontrolní závěr Nejvyššího kontrolního úřadu. Jediným akcionářem fondu je ministerstvo zemědělství, které fond v roce 1993 založilo.

Další kontrola NKÚ ukázala na problémy v hospodaření Ministerstva zahraničních věcí. To prý pro financování činnosti zastupitelských úřadů nedodržuje shodu rozpočtového a kalendářního roku. Na ministerstvu prý docházelo mimo jiné i k porušování zákona o zadávání veřejných zakázek. Ministerstvo zahraničí prý například nevyhlásilo veřejnou obchodní soutěž na zakázky v celkové hodnotě více než 66 milionů korun.

Milan Kopp, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme