Ekonomické informace 10. 10. 2005

Od konce srpna platí nová pravidla pro nakládání s elektroodpadem. Ekonomové odhadují, že se snížila nezaměstnanost. Ministerstvo financí bude informovat o státním dluhu. Světová banka je připravena přispět Pákistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice a diskové mechaniky | Foto: Jan Rosenauer

Začnu připomínkou pro ty, kdo vyrábí a dováží pračky, ledničky, počítače, telefony a podobně. Od konce srpna platí nová pravidla pro nakládání s elektroodpadem. Podle nich se každý výrobce i dovozce elektrozařízení musí do 12. října zaregistrovat do takzvaného Seznamu výrobců, který vede Ministerstvo životního prostředí.

Ukládá jim to zákon, který zároveň říká, že dovozci a výrobci musí zajistit ekologickou likvidaci odpadu buď sami - nebo prostřednictvím kolektivního systému. Podle Markéty Grunerové z Ministerstva životního prostředí jde o celosvětový trend, podle kterého platí znečišťovatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Grunerová: Platí nová pravidla

Pokud se výrobci a dovozci do středy nezaregistrují, hrozí jim pokuta až jeden milión korun.

Dnes se dozvíme několik důležitých ekonomických údajů. Například Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejní, kolik lidí u nás v září bylo bez zaměstnání. Ekonomové odhadují, že nezaměstnanost se v září snížila o desetinu procenta - na 8, 8 procenta. Na čem tento odhad zakládá Helena Horská z Reiffeisenbank?

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Horská: Nezaměstnanost se snížila

Z Ministerstva financí by dnes měla přijít zpráva o státním dluhu za třetí čtvrtletí. Český statistický úřad zveřejní údaje o zářijové inflaci. Přesné číslo se dozvíme po deváté hodině. Vladimír Pikora z Volksbank tipuje, že inflace meziměsíčně mírně klesla a meziročně vzrostla o 2,3 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Inflace mírně klesla

Kromě toho statistický úřad oznámí výsledky ve stavebnictví za srpen.

Pokud se při nákupu v zahraničí dostanete do problému s tamním obchodníkem, můžete hledat pomoc doma. Můžete se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum v České republice. To funguje pod Ministerstvem průmyslu a obchodu a jeho provoz financuje z části ministerstvo a z části Evropská unie. Mohou se na něj obracet také zahraniční turisté, kterým nějaké příkoří způsobili naši obchodníci. Vedoucí centra Karel Kronvetr popsal, s čím přicházejí spotřebitelé nejčastěji.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Kronvert: Spotřebitelé přicházejí nejčastěji

Světová banka je připravena přispět dvaceti milióny dolarů Pákistánu, zasaženému ničivým zemětřesením. Šéf Světové banky Paul Wolfowitz včera v Tokiu vyzval dárcovské země, aby při plánování pomoci Pákistánu spolupracovaly a své snahy koordinovaly. Česká republika uvažuje o pomoci ve výši jednoho miliónu dolarů.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme