Ekonomické informace 10. 12. 2001

Máme za sebou bronzovou neděli a předvánoční nákupní šílenství se rozjíždí na plný plyn. Ačkoli obchodníkům už vzrostly tržby o desítky procent, ten hlavní nápor teprve čekají. A to především velké obchodní řetězce. Nejvíce se kupuje kniha Harry Potter a ohnivý pohár, skládací koloběžky a také třeba herní konzole PlayStation 2.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Jak bude utrácet náš stát, o tom by dnes měli rozhodnout ministři. Vláda totiž bude jednat o tom, jak bude v budoucnu chráněn vzdušný prostor České republiky. Na stole je několik variant: modernizace letounů Mig 21, pronájem stíhaček, žádost o letecký deštník od spojenců v NATO nebo nákup nových letadel. O tom, zda budeme vůbec mít nadzvukové letectvo, jednaly české vlády od roku 93 už čtyřikrát. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík bude chtít, aby vláda tentokrát už rozhodla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Tvrdík: Tentokrát ať už rozhodne

Pokud bychom stíhačky kupovali, šlo by o supersoniky Grippen. S těmi totiž jako jediné dokončilo výběrové řízení konsorcium BAE systém / Saab. Součástí jeho nabídky jsou i ofsetové programy. O těch bude dnes vládu informovat ministr průmyslu Miroslav Grégr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeho mluvčí Anna Stárková o tom něco řekla i nám:

Ovšem Česká republika na nákup stíhaček nemá. Ministr financí Jiří Rusnok odhaduje náklady na 100 miliard korun, což se mu jako strážci státní pokladny zdá hodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Rusnok: Je to hodně

Domácnosti v Moravskoslezském kraji zaplatí za elektrickou energii v příštím roce o 10% více než letos. Maloodběratelé z řad podnikatelů budou mít elektřinu naopak levnější, a to o 1%. Mluvčí Severomoravské energetiky Pavel Nováček upřesnil, že výsledná cena pro občany bude záviset na velikosti hlavního jističe před elektroměrem a na celkově odebraném množství elektrické energie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Nováček: Cena záleží na jističi

Dlužné mzdy dostalo zhruba 600 bývalých zaměstnanců Roudnických strojíren a sléváren. Konkursní správci jim celkem vyplatili přes 10 milionů korun. Na své peníze čekali bývalí zaměstnanci skoro 3 roky.

Devět států americké unie, které vedou soudní spor s největším světovým výrobcem počítačových programů Microsoft, přišlo s alternativním řešením. Požádaly totiž soud, aby firmě nařídil prodávat jednodušší a tedy levnější verzi operačního systému Windows. Požadují také, aby Microsoft musel zpřístupnit zdrojový kód operačního systému dalším výrobcům programů.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme