Ekonomické informace 10. 4. 2001

Vláda není spokojena s nejvyšší nabídkou za státní podíl v Českých radiokomunikacích, výběrové řízení na poradenskou firmu pro privatizaci elektroenergetiky a plynárenství bude zrušeno, ČNB předložila vládě inflační cíl. I takové jsou dnešní ekonomické informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběrové řízení na nového majitele jednapadesáti procent akcií Českých radiokomunikací nebude mít vítěze. Rozhodla o tom vláda, která není spokojena se nejvyšší nabízenou cenou - 9 miliard korun. Ministři předpokládali, že získají asi o tři miliardy více. Privatizační poradce ABN AMRO Rothschild má vyzvat konsorcium Tele Danmark a Deutsche Bank k dopracování nabídky. Do 15. května má pak ministr financí Pavel Mertlík předložit výsledky jednání vládě.

Výběrové řízení na poradenské firmy pro privatizaci elektroenergetiky a plynárenství zůstane nejen bez vítěze, ale bude zrušeno celé. Vláda tak rozhodla vzhledem k nejasnostem, které výsledky tendru provázely. Ministru financí neschválila jeho návrh na přednostní prodej čtyř distribučních společností, ve kterých stát ztratil majoritu. Jak potvrdil mluvčí kabinetu Libor Rouček, v platnosti zůstává usnesení vlády z října loňského roku.

Do zmíněného vládního privatizačního balíku patří i Jihomoravská energetika. Německý gigant E.ON ale usiluje o její vynětí, protože se s rakouskou společností Energy AG dohodl na hlasování ve shodně. Jak Michalu Filovi z brněnského studia Českého rozhlasu potvrdil jednatel společnosti E.ON Miroslav Píše, obě firmy teď drží majoritní podíl - co do objemu akcií i hlasovacích práv.

Vůbec poprvé předložila Česká národní banka k vládě schválení svého inflačního cíle. Ten podle guvernéra Zdeňka Tůmy představuje 3-5 procent v příštím roce. Do roku 2005 by pak míra inflace měla klesnout na 2-4 procenta.

Čáslavská Praga je ve sporu s ministerstvem dopravy a spojů. Resort Jaromíra Schlinga měl údajně v průběhu výběrového řízení na automobily pro údržbu silnic a dálnic změnit podmínky. Továrna se cítí poškozena a tvrdí, že byl tendr záměrně upraven, a to ve prospěch zahraničních výrobců. Místopředseda představenstva Pragy Petr Ptáček proto požaduje vysvětlení.

Vedení Pragy Čáslav by mělo o podmínkách výběrového řízení jednat s ministerstvem dopravy a spojů ještě tento týden. Pokud nedojde k dohodě plánuje ve spolupráci s odbory sérii protestních akcí.

České centrum v New Yorku se snaží podporovat obchodní styky se Spojenými státy. Podle jeho ředitele Přemysla Pely centrum už připravilo jakýsi návod pro malé a střední firmy, jak se uplatnit na americké trhu. Pro americké podnikatele právě dnes pořádá seminář o obchodních příležitostech v České republice a Maďarsku.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme