Ekonomické informace 10. 4. 2001

Vláda není spokojena s nejvyšší nabídkou za státní podíl v Českých radiokomunikacích, výběrové řízení na poradenskou firmu pro privatizaci elektroenergetiky a plynárenství bude zrušeno, ČNB předložila vládě inflační cíl. I takové jsou dnešní ekonomické informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběrové řízení na nového majitele jednapadesáti procent akcií Českých radiokomunikací nebude mít vítěze. Rozhodla o tom vláda, která není spokojena se nejvyšší nabízenou cenou - 9 miliard korun. Ministři předpokládali, že získají asi o tři miliardy více. Privatizační poradce ABN AMRO Rothschild má vyzvat konsorcium Tele Danmark a Deutsche Bank k dopracování nabídky. Do 15. května má pak ministr financí Pavel Mertlík předložit výsledky jednání vládě.

Výběrové řízení na poradenské firmy pro privatizaci elektroenergetiky a plynárenství zůstane nejen bez vítěze, ale bude zrušeno celé. Vláda tak rozhodla vzhledem k nejasnostem, které výsledky tendru provázely. Ministru financí neschválila jeho návrh na přednostní prodej čtyř distribučních společností, ve kterých stát ztratil majoritu. Jak potvrdil mluvčí kabinetu Libor Rouček, v platnosti zůstává usnesení vlády z října loňského roku.

Do zmíněného vládního privatizačního balíku patří i Jihomoravská energetika. Německý gigant E.ON ale usiluje o její vynětí, protože se s rakouskou společností Energy AG dohodl na hlasování ve shodně. Jak Michalu Filovi z brněnského studia Českého rozhlasu potvrdil jednatel společnosti E.ON Miroslav Píše, obě firmy teď drží majoritní podíl - co do objemu akcií i hlasovacích práv.

Vůbec poprvé předložila Česká národní banka k vládě schválení svého inflačního cíle. Ten podle guvernéra Zdeňka Tůmy představuje 3-5 procent v příštím roce. Do roku 2005 by pak míra inflace měla klesnout na 2-4 procenta.

Čáslavská Praga je ve sporu s ministerstvem dopravy a spojů. Resort Jaromíra Schlinga měl údajně v průběhu výběrového řízení na automobily pro údržbu silnic a dálnic změnit podmínky. Továrna se cítí poškozena a tvrdí, že byl tendr záměrně upraven, a to ve prospěch zahraničních výrobců. Místopředseda představenstva Pragy Petr Ptáček proto požaduje vysvětlení.

Vedení Pragy Čáslav by mělo o podmínkách výběrového řízení jednat s ministerstvem dopravy a spojů ještě tento týden. Pokud nedojde k dohodě plánuje ve spolupráci s odbory sérii protestních akcí.

České centrum v New Yorku se snaží podporovat obchodní styky se Spojenými státy. Podle jeho ředitele Přemysla Pely centrum už připravilo jakýsi návod pro malé a střední firmy, jak se uplatnit na americké trhu. Pro americké podnikatele právě dnes pořádá seminář o obchodních příležitostech v České republice a Maďarsku.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme